zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Křižanov bude zkoumat rozsah znečištění po varně a kovovýrobě

28.11.2017
Sanace, staré zátěže
Šlendryján
Křižanov bude zkoumat rozsah znečištění po varně a kovovýrobě

Městysi Křižanov umožní slíbená dotace prozkoumat rozsah znečištění po loni objevené varně pervitinu a bývalé kovovýrobě. Jde o projekt za 5,3 milionu korun. Odborníci by měli v Křižanově i pomocí sond a vrtů prověřit šest lokalit. Podle získaných údajů zpracují analýzu rizik vlivu této kontaminace na podzemní a povrchovou vodu. Údaje zveřejněné na webu operačního programu Životní prostředí ČTK potvrdila křižanovská místostarostka Radomíra Schmidová.

"V Křižanově se našly v podzemních vodách chlorované uhlovodíky, nějaké kontaminace se našly i v rámci varny, která tady byla," uvedla Schmidová. Městys by měl nyní vybrat firmu, která rizikové lokality prověří. Zpracovanou analýzu rizik by měl úřad dostat během příštího roku. Na jejím základě bude moci žádat o peníze na další zásahy, které by mohly zátěž zmírnit.

Znečištění po varně drog a někdejší kovovýrobě už potvrdila Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP), která před rokem v Křižanově provedla rozbory asi za 200.000 korun. Ředitel havlíčkobrodského inspektorátu Jan Panský novinářům v květnu řekl, že jde o znečištění dvojího druhu.

"Jednak stará zátěž chlorovanými uhlovodíky z let sedmdesátých a pozdějších a dále znečištění metamfetaminem z varny drog," uvedl Panský. Znečištěním z kovovýroby jsou zasaženy i studny některých obyvatel, problémy se podle údajů městyse týkají celé jedné ulice a mohou být i jinde. Znečištění z varny podle vyjádření inspekce zasáhlo jeden obytný dům v sousedství a fasádu zdravotního střediska.

Místostarostka uvedla, že v případě varny se městysi bojuje se znečištěním obtížně i proto, že pro tento případ nemají úřady stanovený postup. V Křižanově žije okolo 1800 lidí.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí