zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Projekt EKOPA aneb bioplastové obaly z cukrové třtiny

18.11.2017
Odpady
Recyklace
Projekt EKOPA aneb bioplastové obaly z cukrové třtiny

Bez nadsázky by se dalo říci, že žijeme v době plastové...

Jen v roce 2015 byla celková produkce plastů téměř 330 mil. tun z čehož nemalou část tvoří plastové obaly, a to až 50% na jedno použití. Stoupající spotřeba a akumulace plastů spojená s negativními dopady na životní prostředí a zdraví lidí a zvířat vnukla myšlenku 2 bratrům z Moravy vyvinout multifunkční obaly, které po spotřebě obsahu (např. jogurty, mošty, čokoláda, potravinové doplňky) nekončí ve spalovně, na skládce nebo oceánu, ale místo toho slouží jako kreativní stavebnice / hračka pro děti a dospělé. Z obalů je možné postavit téměř cokoliv včetně hradu, branek na hokej nebo fotbal, cvičebních pomůcek, a to zcela funkčních i pro venkovní použití. Kromě multifunkčního využití a mnohem delšího životního cyklu oproti klasickým plastům jsou EKOPA obaly vyrobeny z ekologického a zdravotně nezávadného bioplastu (z cukrové třtiny) a jejich výroba tak přispívá ke snižování CO2 v ovzduší. Pokud vezmeme v úvahu i fakt, že zákazníci dostanou kromě obalu i hračku v jednom produktu, stávají se EKOPA obaly i ekonomicky výhodné.

EKOPA je tedy smysluplný projekt, který řeší problém plastových odpadů, a to chytrou a zábavnou formou. Pokud by uživatel přece jenom nenašel pro obaly uplatnění, vždy je může darovat kamarádům či příbuzným nebo věnovat školám/kám. Autoři projektu také plánují zřídit i sběrné místa pro použité obaly, které budou umyty a opět naplněny či využity ve školách/kách jako kreativní stavebnice zadarmo.

V současnosti firma hledá partnery, výrobce, kteří budou své produkty v EKOPA obalech prodávat. Zatím projevili zájem firmy vyrábějící ovocné mošty či sušené ovoce.

Momentálně probíhá crowdfundingová kampaň na portále hithit (www.hithit.com/ekopa), kde je možné tyto multifunkční EKOPA obaly pořídit v rámci mnoha odměn a zároveň podpořit realizaci celého projektu. Pokud autoři s tímto ojedinělým projektem uspějí, mohly by EKOPA obaly být běžně dostupné do 2 let v ČR a do 5 let i v celé Evropě.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí