zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Policie zjišťuje, kdo může za ropné laguny na okraji H. Králové

22.11.2017
Sanace, staré zátěže
Šlendryján
Policie zjišťuje, kdo může za ropné laguny na okraji H. Králové

Policie vyšetřuje znečištění území u areálu firmy pro dekontaminaci a recyklaci odpadů v Hradci Králové. Kriminalisté začali případ řešit minulý týden po upozornění na zapáchající laguny na louce u Labe. Mají podezření ze spáchání trestného činu poškození a ohrožení životního prostředí. ČTK to dnes sdělila Iva Kormošová z hradeckého krajského policejního ředitelství.

"Poté, co budeme mít všechny znalecké posudky, zřejmě obviníme právnickou či fyzickou osobu. Není ještě jasné, jestli za znečištění může firma nebo jednotlivec. Není ani jasné, jestli šlo o úmysl," uvedla Kormošová.

Podle zjištění ČTK jsou ropná jezírka u areálu firmy vlevo od hradecké výpadovky na Pardubice. Vyjádření společnosti, která má v popisu práce dekontaminaci a recyklaci odpadů, se ČTK nepodařilo získat, telefon uvedený na webových stránkách odpoledne nikdo nezvedal.

"Jde pravděpodobně o šest lagun ropných látek na území o rozloze okolo 50 krát 30 metrů. Je tam vypálená vegetace a stromy jsou do výše asi půl metru znečištěné mazlavou hmotou," uvedla Kormošová.

Policisté s pracovníky odboru životního prostředí odebrali vzorky zeminy, které odeslali ke znaleckému zkoumání. Policie si přizve na pomoc hydrology, kteří hloubkovými vrty zjistí, zda byly kontaminovány spodní vody a v jakém rozsahu bylo poškozeno životní prostředí.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí