zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Při klimatické konferenci utvořilo 25 států alianci proti uhlí

20.11.2017
Energie
Klimatické změny
Politika
Při klimatické konferenci utvořilo 25 států alianci proti uhlí

Při klimatické konferenci v Bonnu se utvořila takzvaná aliance proti uhlí (Powering Past Coal Alliance). Zatím se do ní zapojilo 25 partnerů, států i regionů, které se dnes zavázaly, že zcela ustoupí od využívání uhlí jako paliva k výrobě elektrické energie a podpoří takzvanou čistou energii.

Mezi členy aliance, jejíž utvoření iniciovaly Británie a Kanada, je deset zemí Evropské unie, ale také například americký stát Washington. Účastníkem není Česká republika, Slovensko, Polsko, Maďarsko, ale například ani Německo. Dveře k připojení jsou však otevřené pro další zájemce a organizátoři doufají, že do příští konference za rok v Polsku se počet zapojených zemí výrazně zvýší.

Němečtí představitelé na konferenci v Bonnu prozatímní neúčast své země zdůvodnili tím, že rozhodnutí je třeba přenechat nové vládě. V Berlíně se dnes koná závěrečné kolo sondážních rozhovorů představitelů CDU/CSU, svobodných demokratů (FDP) a Zelených o možnosti vytvoření koaličního kabinetu.

Partneři v rámci aliance proti uhlí se podpisem zavázali k co nejrychlejšímu ustoupení od uhlí jako paliva v elektrárnách. Konkrétní časový plán iniciativa neobsahuje, nicméně deklarace poukazuje na to, že ke splnění cílů dohody z pařížské klimatické konference v roce 2015 je nutné, aby země Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a EU od uhlí ustoupily do roku 2030 a celosvětově aby se tak stalo do roku 2050.

Uhlí jako palivo je považováno za enormní zdroj zvyšování oxidu uhličitého (CO2) v ovzduší a tím i klimatických změn. Podle zjištění vědců zapojených do skupiny Global Carbon Project je objem emisí CO2 po třech letech stagnace opět na vzestupu a letos má růst činit dvě procenta na novou rekordní úroveň.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí