zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Geocachingová série S Drákulou v netopýřím světě má již tisíc návštěvníků

02.12.2017
Příroda
Ekologická dovolená, cestování
Geocachingová série S Drákulou v netopýřím světě má již tisíc návštěvníků

Příznivci geocachingu si mohou od srpna 2017 hrát s netopýry. Lov zavede účastníky do míst, kde netopýři a vrápenci opravdu žijí, a na každé lokalitě se také dozvědí řadu zajímavostí ze světa létajících savců. Sérii deseti keší umístěných v krásných koutech středních a jihozápadních Čech přichystal ČESON v rámci projektu "Na půdě, tam to žije -- aneb poznejte tajemný svět netopýrů!".

Cílem projektu podpořeného SFŽP ČR a MŽP je zlepšit ochranu letounů žijících v blízkosti člověka, zejména druhů vázaných na úkryty na půdách budov. Jedna z aktivit je zaměřena na propagaci vrápenců a netopýrů na turisticky atraktivních lokalitách, kde se tito živočichové vyskytují. V současnosti je do projektu zapojeno již 34 hradů, zámků a dalších památek z celé ČR. "Dlouhodobě se snažíme přiblížit život a ochranu netopýrů co nejširší veřejnosti. Rozhodli jsme se proto nyní oslovit kromě běžných návštěvníků památek i další velkou skupinu lidí, které bychom k informacím o netopýrech mohli aktivně přilákat", vysvětluje Dita Weinfurtová z ČESON.

V terénu je rozmístěno celkem deset keší s netopýřím tajemstvím. Místa ve středních a jihozápadních Čechách, která lovci navštíví, nebyla vybrána náhodou -- jedná se o hrady, zámky a kláštery, kde netopýři skutečně žijí. Na půdách rodí a odchovávají svá mláďata, ve sklepích zimují, v zámeckých parcích loví potravu nebo se ukrývají! ve starých dutých stromech. Na některých hradech dokonce probíhají každoroční netopýří námluvy. "Název hry odkazuje na hraběte Drákulu, mýtickou postavu spojenou s krvelačností a temnými silami, neboť podobnými pověrami byli odedávna opředeni také netopýři. Naše série má velký ohlas. Nyní je v provozu zhruba tři měsíce a za tu dobu máme zaznamenáno již přes 1000 logů. Potěšující je i řada pozitivních ohlasů přímo od samotných hráčů", doplňuje Eva Cepáková, koordinátorka projektu.

Podrobnosti o geocachingové hře "S Drákulou v netopýřím světě", netopýří mapu s tipy na zajímavé výlety a informace o dalších aktivitách najdou zájemci na projektovém webu napude.sousednetopyr.cz.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí