Čtvrtek, 25. dubna 2024

Aktivistka a návrhářka brojí proti plýtvání v textilním průmyslu

Aktivistka a návrhářka brojí proti plýtvání v textilním průmyslu

Módní návrhářka Stella McCartneyová a jachtařská rekordmanka a ekologická aktivistka Ellen MacArthurová vyzývají k boji proti plýtvání v textilním průmyslu. Podle studie zveřejněné nadací Ellen MacArthurové se kvůli vyhozeným oděvům, které nikdo prakticky nenosil, každý rok vyplýtvá 500 miliard dolarů (10,7 bilionu Kč). Přitom jen zlomek - necelé procento - se recykluje.

Množství kupovaného oblečení se podle studie za posledních 15 let zdvojnásobilo. Počet použití jednotlivých oděvů naproti tomu o 20 procent klesl.

Oblečení je každodenní nezbytností a pro mnohé i prostředkem k vyjádření individuality. Současný model "vzít-použít-vyhodit" má ale řadu negativních dopadů na životní prostředí a nese s sebou výrazné ztráty ekonomické, environmentální i společenské, uvádí zpráva nadace. Každou vteřinu přijde na skládku nebo do spalovny jeden celý nákladní vůz textilu.

Pokud se nic nezmění, pak do roku 2050 se módní průmysl bude na znečišťování světa podílet celou jednou čtvrtinou. Z oblečení se každý rok uvolní do oceánů půl milionu tun mikrovláken, což je ekvivalent více než 50 miliard plastových lahví. Mikrovlákna jsou s největší pravděpodobností neodstranitelná a mohou vstupovat do potravinového řetězce.

Nadace proto navrhuje, aby textilní firmy postupně přestaly používat potenciálně nebezpečné materiály a vytvořily bezpečnější varianty. Je na módních návrhářích, aby vytvořili novou vizi fungování celého spotřebního řetězce. Oblečení by mělo být navrženo tak, aby vydrželo déle, snadno se pronajímalo, prodávalo nebo recyklovalo. Nemělo by uvolňovat toxické látky a celkově znečišťovat životní prostředí. Při vytváření nové textilní ekonomiky je zapotřebí nalézat nové materiály a průkopnické podnikatelské modely, uvádí zpráva.

Proces, který si vyžádá bezprecedentní rozsah spolupráce, už podpořilo více než 40 vedoucích představitelů sektoru, včetně firem jako je H&M, Lenzing, Nike nebo C&A Foundation.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů