zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Českobudějovičtí biologové objevili nové viry neobvyklých organizmů

05.12.2017
Příroda
Českobudějovičtí biologové objevili nové viry neobvyklých organizmů

Hned tři nové viry objevil tým virologů z Biologického centra (BC) Akademie věd (AV) ČR uvnitř buněk houby Sodiomyces alkalinus. Nejenže se jedná o poměrně neobvyklou kombinaci virů, jde zároveň i o vůbec první viry nalezené ve vláknitých houbách rostoucích v extrémně zásaditém prostředí.

Od těch nejmenších bakterií až po největší savce - prakticky každý organismus na Zemi má svůj virus, a často nejenom jeden. S rozvojem nové generace sekvenování přicházíme na to, že viry, které dosud známe (přibližně 12 - 13 tisíc druhů) představují patrně daleko méně než onu pověstnou špičku ledovce. Navíc většina z nich pochází z organizmů, které žijí v podmínkách člověku připadajících jako "normální". O virech organizmů, které si libují v extrémním prostředí, toho víme velmi málo, a dosud u nich bylo objeveno jen několik desítek virů.

O další přírůstek do posledně zmiňované skupiny se postarali Lenka Hrabáková, Igor Koloniuk, Tatiana Sarkisová a Karel Petrzik z oddělení virologie Ústavu molekulární biologie rostlin BC AV ČR, kteří spolu s nizozemskými kolegy objevili tři nové RNA viry v nově popsané houbě Sodiomyces alkalinus. Tato houba se na Zemi vyskytuje na silně zásaditých půdách (pH = 10-11) v okolí několika solných jezer v Asii a Africe. Infekce třemi stejnými viry ve vzorcích houby posbíraných v oblastech od sebe vzdálených téměř 3 000 kilometrů je velmi neobvyklá. ,,Je pravděpodobné, že se tyto viry šíří společně už delší čas, i když nevíme, jakou evoluční výhodu svému hostiteli poskytují," říká virolog Karel Petrzik. Žádný negativní vliv na zdraví houby totiž zjištěn nebyl, přesto se všechny tři viry přenášejí spórami houby. Z hostitele však není jednoduché je eliminovat.

Jelikož stejný tým již před časem objevil speciální případ "nahých" houbových virů a hledáním nových virů se intenzivně zabývá, vypadá to, že v budoucnosti můžeme čekat další objevy, poodhalující pohled do světa virů neobvyklých organizmů.

Objev byl publikován v odborném časopise PLoS ONE:

Hrabáková L., Grum-Grzymailo Alexey, Koloniuk I., Debets Alfons, Sarkisová T., Petrzik K. (2017) The alkalophilic fungus Sodiomyces alkalinus hosts beta- and gammapartitiviruses together with a new fusarivirus PLoS ONE 12 (11): e0187799. DOI: 10.1371/journal.pone.0187799

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí