zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vědec našel kmen plný neznámých modrých sklípkanů

09.12.2017
Příroda
Vědec našel kmen plný neznámých modrých sklípkanů

Dosud neznámý druh sklípkana objevil americký vědec Andrew Snyder při toulkách pralesem v jihoamerické Guyaně. Tvor je pozoruhodný nejen svým blyštivě modrým zbarvením, ale také tím, že žije v kmenu stromu a možná dokonce skupinově.

Snyder dosud nepojmenovaného pavouka spatřil na noční výpravě v lesích plošiny Potaro, když světlo z jeho baterky odhalilo neurčitý kobaltově modrý odlesk na stromě. "Zprvu jsem tomu nepřikládal žádnou váhu, určitě to byl jen odraz od pavoučích očí," napsal nedávno vědec z Mississippské univerzity na svém blogu. "Ale něco tam nesedělo, a podvědomě jsem to musel vnímat, něco mě přinutilo vrátit se tam," dodal.

Ve skutečnosti nepocházel modrý záblesk od očí pavouka, ale od jeho končetin. Ukázalo se také, že drobný tvor obývá díru ve ztrouchnivělém kmenu stromu a že ve stejném pařezu je několik dalších děr se stejnými pavouky.

"Doposud jsem se setkal pouze s jednotlivými sklípkany, buď poblíž nory, v listí na zemi nebo na kůře stromů," popisuje překvapivé zjištění Snyder. "Co to znamená pro celý druh? Jsou díry uvnitř propojené? Je tento druh společenský, nebo se jenom navzájem tolerují?" vyjmenoval vědec některé z bezprostředních otázek.

Na základě analýzy fotografií se Snyder domnívá, že kobaltově modrý pavouk patří do podčeledi Ischnocolinae. Podle serveru Quartz někteří zástupci této podčeledi žijí ve skupinách. "Prozatím je však jasné jenom to, že nový modrý pavouk vyžaduje další zkoumání. A také pojmenování," napsal americký web.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí