zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Náměstkyně Lenka Kovačovská přijala egyptského náměstka ministra elektrické energie a obnovitelných zdrojů Hassana Mahmouda

15.12.2017
Energie
Náměstkyně Lenka Kovačovská přijala egyptského náměstka ministra elektrické energie a obnovitelných zdrojů Hassana Mahmouda

V pondělí 4. prosince přijala náměstkyně pro energetiku Lenka Kovačovská v sídle Ministerstva průmyslu a obchodu delegaci svého egyptského protějšku, náměstka ministra elektrické energie a obnovitelných zdrojů Hassana Mahmouda. Při příležitosti jeho návštěvy, která se uskutečnila ve dnech 4. a 5. prosince 2017, společně podepsali Memorandum o porozumění v oblasti jaderné energetiky mezi oběma ministerstvy. Delegace též navštívila ÚJV Řež a jadernou elektrárnu Temelín. Cílem oficiální návštěvy bylo pokračovat v upevňování vynikajících vztahů mezi oběma zeměmi, hledání nových partnerů, rozvoj a posílení pozice českého jaderného průmyslu a mapování prostoru pro další možnou spolupráci v oblasti výzkumu a výstavby (nejen) nového jaderného zdroje v egyptské lokalitě El - Dabaa.

Náměstek Hassan Mahmoud navázal na srpnovou návštěvu delegace náměstkyně Kovačovské v Egyptě, při níž se účastnila série jednání za doprovodu zástupců Aliance české energetiky, organizace sdružující společnosti působící v českém jaderném průmyslu. Na jednání na egyptském Ministerstvu elektrické energie a obnovitelných zdrojů tehdy přijal Lenku Kovačovskou právě první náměstek ministra Táríka Kabíla Hassan Mahmoud. Šlo tedy o již druhé jednání navazující na setkání egyptského prezidenta A. F. Sísího s premiérem B. Sobotkou v červnu letošního roku. Během tohoto setkání v Budapešti oba představitelé vyjádřili zájem o bližší spolupráci obou zemí v oblasti jaderné energetiky.

Jednání u příležitosti podpisu Memoranda o porozumění se kromě zástupců ministerstva zúčastnila i předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, ředitel ÚJV Řež Karel Křížek a zástupci SÚJB a ÚJV Řež. Za egyptskou stranu se setkání zúčastnili představitelé Nuclear Power Plants Authority, zodpovědné za přípravu první egyptské jaderné elektrárny v El - Dabaa na pobřeží Středozemního moře, Egyptian Atomic Energy Authority, spravující jaderný výzkum v zemi, Egyptian Nuclear and Radiological Regulatory Authority, obdoby našeho SÚJB, a Nuclear Materials Authority.

Účastníci setkání diskutovali o možnostech spolupráce české a egyptské strany, zejména o možnosti lokalizace výstavby jaderných zařízení a také příležitosti pro účast českých společností na projektech rekonstrukcí dalších egyptských energetických, ale i výzkumných zdrojů.

Zdroj: MPO

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí