zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čistota ovzduší Vysočiny se zhoršuje v topné sezoně

23.12.2017
Ovzduší
Čistota ovzduší Vysočiny se zhoršuje v topné sezoně

Kvalita ovzduší na Vysočině se zhoršuje v topné sezoně. V zimě stoupá znečištění polétavým prachem i oxidem dusičitým. Vyplynulo to z pětiletého měření na 24 místech, které nad rámec státního monitoringu objednal kraj. Potvrzuje se sice, že Vysočina patří mezi regiony s nejčistším ovzduším v Česku, ale má i slabší místa, řekl dnes novinářům Robert Skeřil z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

"Ze začátku roku byly skoro na celém území České republiky vyhlašovány smogové situace. Vysočina k tomuto opatření sáhnout nemusela," uvedl Skeřil. Z pětiletého měření ale vyplynulo, že některá sídla v kraji trpí vyšším obsahem polétavého prachu v ovzduší, mezi ně patří Lukavec, Pacov nebo Pelhřimov.

Zaznamenány byly i vyšší koncentrace karcinogenního benzo-a-pyrenu. "To je látka, která v současnosti překračuje imisní limit na největší ploše České republiky," řekl Skeřil. Problémy bývají v obcích s vytápěním domů na pevná paliva. V krajském projektu ale odborníci u této látky prováděli odběry jen omezeně. "Čili těch hodnot není tolik," řekl.

V zimě také stoupají koncentrace oxidu dusičitého, jeho výskyt ve sledovaných sídlech Vysočiny ale nedosahoval hraničních hodnot.

První měření kvality ovzduší si kraj objednal v roce 2012, týkalo se i menších sídel. Výsledky jsou zveřejněny na speciálních webových stránkách. Tento projekt s náklady 5,8 milionu letos skončil. Kraj Vysočina bude na své náklady sledovat čistotu ovzduší i dalších pět let, za což vydá 6,7 milionu. "Došlo k mírné změně metodiky, a sice, že to měření bude na každé lokalitě probíhat rok," uvedl radní kraje Martin Hyský (ČSSD). Měřicí soupravy byly doposud ve vybraných sídlech čtyřikrát za rok, výsledek mohlo ve větší míře ovlivnit počasí.

Věra Stejskalová

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí