zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Peking splnil cíl zlepšení ovzduší stanovený před pěti lety

08.01.2018
Obec, město
Ovzduší
Peking splnil cíl zlepšení ovzduší stanovený před pěti lety

Čínská metropole Peking loni splnila cíl pro zlepšení kvality ovzduší, který úřady stanovily před pěti lety. Roční průměrná koncentrace miniaturních škodlivých prachových částic, které snadno pronikají do plic, poklesla oproti roku 2012 o 35,6 procenta. Přispělo k tomu uzavření řady tepelných elektráren, téměř 2000 továren a také vyřazení více než dvou milionů vozidel s vysokými emisemi. Ve svém prohlášení o tom dnes podle agentury Reuters informoval místní úřad pro ochranu životního prostředí.

Čínská metropole nařídila v rámci svého akčního plánu v roce 2013 snížit průměrnou koncentraci miniaturních prachových částic na méně než 60 mikrogramů na metr krychlový. Úřady k plánu přistoupily pod tlakem veřejnosti, kterou čím dál víc znepokojuje špatný stav životního prostředí a s tím spojené zdravotní problémy.

Uzavřeny byly stovky cementáren, sléváren i továren na výrobu nábytku, které se nacházely v okolí Pekingu. Topení na uhlí v domácnostech bylo postupně nahrazováno plynem či elektřinou.

Pekingský úřad pro ochranu životního prostředí nicméně připustil, že ke splnění cíle letos pomohlo také sušší a větrnější počasí v oblasti hlavního města, především ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku.

Průměrná hustota PM 2,5 (prachové částice menší než 2,5 mikrometru) nakonec dosáhla v roce 2017 v Pekingu 58 mikrogramů na metr krychlový, což je o 35,6 procenta méně než v roce 2012. Agentura Reuters ale připomněla, že Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje, aby maximální koncentrace PM 2,5 nepřesáhla dlouhodobě hodnotu deseti mikrogramů na metr krychlový.

Snížit koncentraci miniaturních škodlivých prachových částic se povedlo i v provincii Che-pej, která obklopuje Peking a je hlavním zdrojem smogu, jenž pravidelně v zimních měsících zahaluje metropoli. Hustota PM 2,5 zde loni byla v průměru 65 mikrogramů na metr krychlový.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí