zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Íránský tanker hořící po srážce u břehů Číny explodoval

10.01.2018
Havárie
Íránský tanker hořící po srážce u břehů Číny explodoval

Íránským tankerem, který od sobotní srážky s čínskou nákladní lodí hoří ve Východočínském moři, dnes otřásla exploze. Úřady kvůli výbuchu musely přerušit hašení plavidla a pátrání po 31 pohřešovaných, napsala agentura AP.

Na palubě tankeru bylo v době neštěstí 32 členů posádky; 30 Íránců a dva Bangladéšané. Zatím se našlo pouze tělo jedné z obětí. "Záchranná plavidla se po dnešní explozi na přídi tankeru Sanchi stáhla do bezpečné vzdálenosti," sdělilo čínské ministerstvo dopravy.

Cílem záchranářů je kromě nalezení nezvěstných členů posádky a uhašení ohně také zabránit úniku velkého množství ropy. Jejich úsilí ale komplikuje požár, jedovaté plyny, špatné počasí a nízká viditelnost.

Loď Sanchi měla podle aktualizovaných údajů na palubě 136.000 tun ropného kondenzátu, což je označení pro velmi lehkou ropu, která se obvykle těží spolu se zemním plynem. Na moři byla již v neděli patrná ropná skvrna, přesný rozsah znečištění vody ale není zatím jasný.

Příčina kolize, k níž došlo 257 kilometrů od břehů Šanghaje, zatím nebyla objasněna. Čínské plavidlo CF Crystal, zaregistrované v Hongkongu, neutrpělo takové škody, které by ohrozily jeho bezpečnost. Také celá 21členná čínská posádka byla zachráněna. Tanker Sanchi plul pod panamskou vlajkou a přepravoval ropu z Íránu do Jižní Koreje.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí