zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Britská vláda možná přitvrdí tažení proti plastovým taškám

15.01.2018
Odpady
Britská vláda možná přitvrdí tažení proti plastovým taškám

Poplatek za plastové tašky ve výši pěti pencí (1,5 koruny) by mohl být v Anglii brzy povinný při nákupu téměř ve všech obchodech. Zatím je tomu tak pouze v prodejnách s 250 a více stálými zaměstnanci. Rozšíření opatření z roku 2015 bude možná součástí plánu ekologické politiky pro příštích 25 let, který má vláda uvést ve čtvrtek, napsala zpravodajská společnost BBC.

Ministr životního prostředí Michael Gove své kolegy v úterý informoval, že vláda je "odhodlána bojovat proti kultuře výrobků na jedno použití, již plasty ztělesňují". Podle politického zpravodaje BBC Bena Wrighta je diskuse o rozšíření působnosti poplatku za "igelitky" v plánu.

Povinnost vybírat za jejich použití symbolický obnos platí v Anglii od října 2015. "Ze začátku procházeli Britové určitým obdobím přizpůsobování. Ale teď už to nikomu moc nevadí," řekl Chris Noice z britské Asociace obchodů se smíšeným zbožím (ACS). Podle britské vlády přispělo zpoplatnění sáčků na jedno použití v Anglii k téměř 90procentnímu poklesu v jejich používání. Skotsko a Wales zavedlo tyto poplatky ještě dříve a mezitím opatření rozšířilo i na menší prodejce.

V Česku začal v návaznosti na předpisy EU platit zákaz bezplatného výdeje plastových tašek 1. ledna. V Řecku za ně od začátku roku zákazníci platí čtyři eurocenty (přibližně jedna koruna). Itálie jde letos ještě dál a nařídila obchodům s ovocem, zeleninou, masem a rybami používat výhradně recyklovatelné plastové sáčky. Podobná opatření ve světě rychle přibývají a například v Keni od loňského roku hrozí za výrobu, prodej a nošení tašek z umělé hmoty vysoké pokuty či dokonce několikaleté vězení.

V Evropě se údajně ročně použije na 100 miliard plastikových sáčků. V roce 2015 byla ratifikována evropská směrnice, jejímž cílem je do roku 2019 omezit jejich roční spotřebu na 90 kusů na osobu a na 40 kusů do roku 2025.

Británie chce kromě sáčků bojovat také s jednorázovými kelímky na kávu, kterých se zde v papírovém provedení každoročně spotřebuje asi 2,5 miliardy. Výbor pro životní prostředí britské Dolní sněmovny nedávno prohlásil, že Británie by na ně měla zavést poplatek 25 pencí (asi sedm korun), případně jednorázové nádoby úplně zakázat, pokud nebudou do roku 2023 splněny recyklační cíle. Navrhovaná daň by zdražila průměrný kelímek kávy o zhruba deset procent.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí