zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ornitologové na vycházkách představí vodní ptáky

21.01.2018
Příroda
Ornitologové na vycházkách představí vodní ptáky

Vycházky za vodními ptáky připravila ke Světovému dni mokřadů Česká společnost ornitologická (ČSO). Začnou 27. ledna a budou pokračovat i následující dva víkendy. Uvedli to ornitologové v dnešní tiskové zprávě. V Česku je 14 mokřadů s mezinárodním významem, jejich svátek připadá na 2. února.

Akce ke Světovému dni mokřadů pořádají ornitologové počtvrté. Letos se mohou zájemci podívat za vodními ptáky zejména v Praze a ve středních Čechách. Seznam akcí zveřejnila ČSO na svém webu. V hlavním městě se procházky soustředí na okolí Vltavy a modřanské tůně, na Berounsku spoluorganizuje poznávací výlet kolem Berounky správa Chráněné krajinné oblasti Český kras. Cesta navíc povede i podél zimovišť netopýrů. Zajímavostí je sedmikilometrová trasa u Labe v Neratovicích, při které zájemci navštíví také dočišťovací nádrže podniku Spolana. Pro ptáky jsou významné tím, že nezamrzají ani v zimě.

Kromě vycházek pořádají ornitologové také promítání. Někde jsou výlety závislé na počasí, organizátoři proto doporučují si vybranou akci předem ověřit.

Světový den mokřadů patří mezi tři události, během nichž ornitologové pořádají procházky a pozorování ptáků. Těmi dalšími jsou Vítání ptačího zpěvu na přelomu dubna a května a Evropský festival ptactva v říjnu. Loni se zimní pozorování vydařilo. Potvrdilo se, že větší mrazy znamenají zajímavější dění u vody.

"Zatímco na rybnících a menších jezerech byla k vidění volná zamrzlá vodní plocha, na nezamrzlé toky se slétli ptáci ze širokého okolí i ze severských oblastí. Ti, co vyrazili, byli proto odměněni v podobě pozorování velkého množství ptáků i zajímavých hostů ze severu. Mezi nimi určitě dominovali morčáci a hoholi," uvedla ČSO po loňském pozorování.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí