Čtvrtek, 18. dubna 2024

Využívání Smart Grid v domácnostech

 Publikace vydaná s podporou z Programu EFEKT - Státního programu na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie.

Využívání Smart Grid v domácnostech
Rok vydání: 2015
Velikost: 27.3 MB
Zdroj: Ing. Roman Šubrt a kolektiv
Stáhněte zde: http://www.mpo-efekt.cz/uploads/7799f3fd595eeee1fa66875530f33e8a/brozura_2016.pdf

Vláda České republiky schválila Národní akční plán pro chytré sítě (NAP SG), což je jedna z priorit aktualizované Státní energetické koncepce týkající se plánu rozvoje síťové infrastruktury pro zajištění jejího spolehlivého a bezpečného provozu. Akční plán předpokládá postupné zavedení chytrých sítí a dalších opatření v několika etapách v horizontu do roku 2040. V jeho rámci dojde postupně k zavádění chytrých měřidel do všech domácností, k nabídce nových produktů od obchodníků a k větším možnostem rozvoje malých domácích výroben.

Zavedení a využití chytrých sítí (Smart grid) bude v blízké budoucnosti nezbytnou součástí zajištění spolehlivého provozu elektrizační soustavy České republiky, která byla především budována pro využití klasických velkých centrálních zdrojů. Bez zavedení nového způsobu jejího řízení a zmíněných chytrých sítí by ovšem nebylo možné zvládnout integraci velkého
objemu výroby elektřiny zejména ze solárních a větrných elektráren (tzv. intermitentních zdrojů), která má kvůli závislosti na počasí kolísavou povahu.
Stejně tak je nutné zajistit kvalitní integraci výroby z malých zdrojů připojených do distribuční sítě, typicky malých solárních elektráren na střechách rodinných domů, které částečně pokrývají spotřebu domácností a u kterých se díky technologickému pokroku, lepší dostupnosti a snižování administrativních bariér očekává v příštích letech další rozvoj.
Aplikace prostředí inteligentních sítí se stane nezbytné pro rozvoj trhu s elektřinou a pro jeho využívání aktivními spotřebiteli, a také spotřebiteli - výrobci. Konzumentům navíc poskytnou inteligentní sítě technologickou podporu pro zvýšení účinnosti užití energie.
NAP SG předpokládá postupné zavedení inteligentních sítí a dalších opatření v několika etapách. Investice do inteligentních sítí jsou investicemi do infrastruktury a promítnou se do regulované složky ceny za elektřinu. Proto bude potřeba přizpůsobit způsob a rychlost zavedení inteligentních sítí přínosům pro spotřebitele.
Předložený NAP SG bere v úvahu nákladovou optimalizaci. Součástí NAP SG je ucelený návrh opatření, která zajistí přípravu a realizaci nutných změn optimálním způsobem, a harmonogram, kdy je nutné jednotlivá opatření realizovat. Vícenáklady na realizaci SG budou financovány prostřednictvím tarifů (platbami koncových zákazníků, odebírajících
elektrickou energii) a případně prostřednictvím dotačních titulů OP PIK, čili bez dopadu do veřejných rozpočtů. _
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů