zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Přírodopisný dokumentární cyklus Na vlastní nohy nabídne osm cest

10.02.2018
Příroda
Ekologická dovolená, cestování
Přírodopisný dokumentární cyklus Na vlastní nohy nabídne osm cest

Putování po zajímavých i tajemných místech celého světa nabídne přírodní dokumentární cyklus Na vlastní nohy režiséra a scenáristy Rudolfa Havlíka. První díl s názvem Apokalypsa, který diváky zavede na souostroví Špicberky, uvede Česká televize 31. ledna. Svůj hlas osmidílnému cyklu propůjčil Ondřej Vetchý v roli vypravěče. Novináře o tom dnes informoval autor projektu Havlík, který v něm vystupuje i jako průvodce.

Havlík už předtím zúročil zkušenosti a zážitky z cest ve svých textech, za které byl v roce 2007 oceněn jako Blogger roku, i ve svém prvním hraném debutu Zejtra napořád.

V dokumentárním pořadu Na vlastní nohy se snaží inspirovat diváky k cestám do netradičních turistických destinací a nabídnout neobvyklý pohled na krajinu i její genius loci. "Chci ukázat, že se lidé mohou vydat po našich stopách a zažít úžasná dobrodružství sami, na vlastní kůži, nebo - lépe řečeno - na vlastní nohy," uvedl.

První díl zájemce zavede na Špicberky do místních opuštěných uhelných dolů a na českou polární výzkumnou stanici. V dalších dílech se diváci podívají například k Soutěsce Tygřího skoku na Tibetské náhorní plošině nebo na indonéskou sopku Agung ve chvíli, kdy se probouzela k životu.

"Od jiných dokumentů podobného typu se tento cyklus liší meditativní náladou a také tím, že autor projektu je spíše než cestovatelem jakýmsi poutníkem, který se vydal do říše starých příběhů, fantazie a přírody," řekla kreativní producentka Alena Müllerová.

Cestovatel a filmař Havlík se ve svých dokumentech dotýká také ekologických otázek, nicméně zdůrazňuje, že jde o jeho osobní poznatky a názory. "Myslím si, že by se lidé na svých cestách měli chovat slušně, měli by více zapojit mozek a snažit se pomáhat, když je to potřeba nebo když mají tu možnost. Aby se na svých cestách učili. Protože jedině vzdělání dokáže změnit náš pohled nejen na ekologii a udržitelnost zdrojů, ale na společnost, lidstvo, přírodu a vůbec na všechno," řekl.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí