zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

NKÚ zkontroluje peníze určené na zlepšení kvality ovzduší

21.02.2018
Ovzduší
NKÚ zkontroluje peníze určené na zlepšení kvality ovzduší

Nejvyšší kontrolní úřad zahájil v únoru kontrolu peněz určených na zlepšení kvality ovzduší. Jde o další novou kontrolu z jeho letošního plánu a kontroloři při ní zamíří na ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí. NKÚ o tom informoval na svém webu. Kontroloři budou zjišťovat, jak rozdělené peníze přispěly ke zlepšení ovzduší. Kontrolovatelný objem peněz v této oblasti představuje téměř 2,5 miliardy korun. Většina peněz dorazila z EU.

"Důvodů, proč jsme rozhodli pro takovou kontrolu, byla celá řada. Stačí jen zmínit, že například podle Zprávy o životním prostředí České republiky za rok 2015 se ovzduší nezlepšovalo. Je třeba také mít na paměti některé regiony, kde je zhoršené ovzduší dlouhodobým problémem," uvedl mluvčí úřadu Václav Kešner. Dalším z důvodu je podle mluvčího i objem peněz, který je na tuto oblast určen.

Ve zprávě o životním prostředí za rok 2016 uvádí ministerstvo, že kvalita ovzduší stagnovala. Z pohledu vlivu na lidské zdraví byla kvalita ovzduší nevyhovující především v oblastech, kde dochází ke kombinaci více zdrojů znečištění, kterými jsou doprava, lokální vytápění domácností, průmyslová výroba a také přenos znečištění ze zahraničí," uvádí zpráva. V letech 2000 až 2016 podle ní nejvíc klesly emise oxidu siřičitého a oxidů dusíku, a to zhruba na polovinu.

Peníze na ochranu ovzduší kontroloval NKÚ již v roce 2007. Zjistil tehdy mimo jiné, že Státní fond životního prostředí výrazně nadsazoval ekologické přínosy akcí. Další obdobnou akci podnikl úřad v roce 2011, kdy prověřoval vynakládání peněz z operačního programu Životní prostředí. Poukázal tehdy mimo jiné na nízké čerpání peněz z programu. V roce 2012 prověřil peníze na omezování průmyslového znečištění a environmentálních rizik. Úřad tehdy našel některé koncepční nedostatky i chyby u příjemců dotací.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí