zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Spalovně v Brně dochází odpad, i z něj jde teplo domácnostem

01.03.2018
Odpady
Spalovně v Brně dochází odpad, i z něj jde teplo domácnostem

Městské společnosti SAKO Brno, která sváží odpad a provozuje spalovnu odpadů, dochází kvůli mrazům a zvýšené produkci odpad, jehož spalováním vzniká teplo ve formě páry a horké vody. Spalovna je dodává do sítě Tepláren Brno. V tiskové zprávě to dnes uvedl vedoucí oddělení komunikace firmy Martin Drozd.

Výroba tepla se kvůli mrazům zvýšila. "Aktuálně naše zařízení na energetické využívání odpadu pracuje na plný výkon, a zásoby odpadu k výrobě energie nám tak začínají docházet. V následujících týdnech by to mohlo znamenat, že pro nedostatek odpadu budeme nuceni výkon zařízení snížit, a dodávat tak do brněnských domácností méně energie," uvedl ředitel firmy Karel Jelínek.

SAKO Brno v průběhu roku dodává do sítě brněnského centrálního zásobování teplem teplo vyrobené z odpadu, a to ve formě páry a horké vody. V létě, kdy mají Teplárny Brno odstávku, se firma stává základním zdrojem tepla pro celé město. V zimních měsících potom pro Brno zajistí asi třetinu spotřebovaného tepla.

Jelínek uvedl, že stovky tun energeticky využitelného odpadu přitom leží na skládkách. "Ukládání odpadu na skládky je pouze levným a společensky nejméně efektivním řešením, které přesouvá problém na další generace. Kdyby byl tento odpad využit v zařízeních na energetické využívání odpadu, nemusel by se rozkládat v zemi a ničit naše životní prostředí a navíc by se z něj uvolnila čistá energie, kterou umíme distribuovat k odběratelům," uvedl Jelínek.

SAKO Brno sveze každoročně z Brna přes 80.000 tun odpadu, z toho je asi 70.000 tun směsného odpadu. V Brně má firma rozmístěných asi 55.000 popelnic.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí