zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Plzeň je částí projektu posilující výrobu ekologické elektroniky

13.03.2018
Energie
Plzeň je částí projektu posilující výrobu ekologické elektroniky

Plzeň se zapojí do mezinárodního projektu posilující výrobu ekologické elektroniky malými a středními podniky ve střední Evropě. Zvýší využití eko-elektroniky zadavateli veřejných zakázek. Město se stane součástí sítě partnerů z ČR, Rakouska, Slovenska a Maďarska. Žadatelem o dotaci z programu Interreg a zpracovatelem projektu je Fakulta elektrotechnická Západočeské univerzity, která projekt řídí, řekl ČTK náměstek primátora Petr Náhlík (KDU-ČSL).

"Kvůli spolupráci s fakultou se uskutečnilo několik setkání. Za město se jich zúčastnili zástupci útvaru koordinace evropských projektů města a odboru životního prostředí," uvedl.

Hlavní aktivitou bude vývoj vysoce inovativních nástrojů pro dvě cílové skupiny. První tvoří malé a střední výrobce elektronických zařízení. Pro ně bude vytvořen soubor nástrojů a návody pro ekologický design včetně výběru vhodných materiálů a úprav technologií pro ekologickou produkci. "Cílem je podpořit malé a střední podniky při uplatňování a získávání ekologické značky Evropské unie Ecolabel," uvedl Náhlík. Pro zadavatele veřejných zakázek vzniknou pokyny pro kontrakty, u nichž je možné uplatnit požadavky na eko-elektroniku. Předávání mezinárodních zkušeností posílí poznatky o ekologické produkci a o Ecolabelu.

Plzeň bude mít roli partnera bez finanční účasti, bude odborně podporovat tvorbu strategických dokumentů, připomínkovat a doplňovat navržené změny v procesech zadávání veřejných zakázek pro uplatnění elektronických produktů označených značkou Ecolabel. Dále bude rozšiřovat povědomí o eko-elektronice mezi širokou veřejností.

Dalšími partnery jsou ČVUT, VUT v Brně, dopravní podniky Brno, Technische Universität z Vídně, Technická univerzita Košice, budapešťská University of Technology and Economics a maďarská NHKV National Organizer of Waste and Asset Management Private Limited Company.

Václav Prokš

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí