zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čína připravuje zpřísněný plán ochrany ovzduší

19.03.2018
Ovzduší
Čína připravuje zpřísněný plán ochrany ovzduší

Čína zpřísní pravidla ochrany ovzduší. Na okraj plenárního zasedání parlamentu to dnes řekl ministr ochrany životního prostředí Li Kan-ťie. Čína se potýká pravidelně se smogem. Nyní se řídí pětiletým plánem ochrany ovzduší, který vyprší v roce 2020. Podle dnešního Liova oznámení nový plán stanoví přísnější normy pro povolené množství pevných částic v ovzduší na příští tři roky.

Ministerstvo ochrany životního prostředí (MEP) už v lednu oznámilo, že připravuje tvrdší opatření, které má do roku 2020 pomoci zmírnit znečišťování. Li zatím přesnější parametry tohoto plánu nezveřejnil a řekl, že se na nich ještě pracuje.

Čína tvrdí, že se jí do konce loňského roku podařilo omezit množství polétavého prachu v ovzduší o 15,8 procenta, což není příliš vzdálené od cíle stanoveného původně do roku 2020. Podle něj se mělo množství těchto částic do té doby snížit o 18 procent. "Pro nový tříletý plán stanovíme ještě vyšší požadavky," řekl ministr.

Vláda chce také letos zavést celostátní kontrolní systém. Právo kontrolovat znečišťující podniky a továrny má mít nejenom centrální vláda, ale i místní úřady. Vláda hodlá trestat místní instituce, které nebudou dodržování norem vymáhat.

Tento týden Peking oznámil plán restrukturalizace MEP. Úřad má dostat více pravomocí, má se přejmenovat na ministerstvo ekologického prostředí a bude pod něj spadat také agenda ochrany řek, moří a půdy včetně změny podnebí, což jsou odvětví, jež nyní řídí jiná ministerstva. Kdo v čele nového úřadu stane, má být známo příští týden, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí