zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Společnost JANKRI dostala pokuty za chov kachen bez povolení, neodvážení uhynulých zvířat a podestýlky i neumožnění kontroly

26.03.2018
Zemědělství
Šlendryján
Společnost JANKRI dostala pokuty za chov kachen bez povolení, neodvážení uhynulých zvířat a podestýlky i neumožnění kontroly

Inspektoři z Oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Praze uložili dvě pokuty v celkové výši 335 tisíc korun společnosti JANKRI, s.r.o. Ta ve velkochovu na Farmě Obříství na Mělnicku chovala jinou drůbež, než měla povoleno Krajským úřadem Středočeského kraje. Mimo jiné také neodvážela s dostatečnou frekvencí uhynulá zvířata. Dopustila se tak několika porušení zákona o integrované prevenci.

Inspektoři zjistili, že minimálně 10 měsíců provozovala firma chov kachen, ačkoli měla povolení pouze k chovu kuřecích brojlerů. ,,V téměř všech chovných halách byly při kontrole nalezeny kachny, nikoli brojleři. Neschválená skladba drůbeže způsobovala výraznější pachový vjem, než je obvyklé u brojlerů. A lidé nám také na zápach ze zařízení podávali oprávněné podněty," řekl Robin Náse, zástupce ředitele Oblastního inspektorátu ČIŽP Praha.

Navíc provozovatel nedodržoval stanovené podmínky pro chov drůbeže a denně neodvážel uhynulá zvířata (tzv. kadavéry) k likvidaci v sanačním podniku. V evidenci ani nebyl uváděn den úhynu. Přitom při denní frekvencí odvozů by se značně snížilo riziko šíření nežádoucího zápachu.

,,Dalším pochybením firmy bylo, že nenechala důsledně odvážet drůbeží podestýlku bezprostředně po vyhrnutí z hal, jak bylo stanoveno v podmínkách provozu. Zbytky podestýlky nechávala ležet podél hal mimo zpevněné plochy, někdy i 14 dní. U jedné z hal jsme také objevili kaluž močůvky," popsal Náse.

Provozovatel velkochovu také neprováděl pravidelné kontroly a údržbu přímotopných agregátů a proto hrozilo zvýšené riziko produkce emisí oxidu uhelnatého z chovných hal. Svou provozovnu navíc řádně neoznačil, jak mu stanovovaly podmínky provozu. ,,Za všechna tato pochybení byla firmě JANKRI uložena pokuta 300 tisíc korun. Zjištěná provozní nekázeň měla především v letních měsících vliv na pachový vjem z provozovny," konstatoval Náse.

Kromě této pokuty byla provozovateli velkochovu uložena ještě sankce 35 tisíc korun za to, že nejprve vůbec inspektory ČIŽP nechtěl na provedení kontroly vpustit. ,,Inspekci nebyl do zařízení napoprvé umožněn vstup. Proto jsme byli nuceni přistoupit k této sankci dle zákona o kontrolním řádu. Teprve až po ní firma inspektorům kontrolu umožnila," vysvětlil Náse.

Firmu JANKRI přitom inspektoři ČIŽP pokutovali už v roce 2012. Tehdy ji za řádné neodvážení drůbeží podestýlky po vyhrnutí z hal uložili sankci 200 tisíc korun.

Neodklizená podestýlka na cestě mezi chovnými halami společnosti JANKRI, s.r.o.

Kaluž s močůvkou před jednou z chovných hal.

Provozovna společnosti JANKRI, s.r.o. nebyla řádně označena.

Zdroj: www.cizp.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí