zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zahradnická fakulta získá přístroj pro genetický výzkum rostlin

28.03.2018
Zemědělství
Zahradnická fakulta získá přístroj pro genetický výzkum rostlin

Vědci ze Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity získají ojedinělý přístroj pro genetický výzkum rostlin. Poslouží k rychlé identifikaci chorob, výsledky výzkumu přispějí ke zdravější produkci potravin. Ani v zahraničí nejde o běžné vybavení univerzitních a laboratorních zařízení, řekla ČTK mluvčí Mendelovy univerzity Jiřina Studenková.

"Pořízení tohoto přístroje je pro naše vědecké pracoviště revoluční. Technika sekvenování DNA či RNA v současné době představuje jeden z nejprogresivnějších směrů molekulární biologie. Tento přístroj nám přinese nové průlomové informace," uvedl děkan fakulty Robert Pokluda. Mendelova univerzita sídlí v Brně, její zahradnická fakulta ale působí v Lednici na Břeclavsku.

Přístroj využijí hlavně rostlinolékaři. Kromě rychlé analýzy chorob budou také zkoumat účinnost nanočástic při likvidaci nebezpečných bakterií. Univerzita doufá, že špičkový výzkum přinese také mezinárodní patenty a komerčně využitelné produkty.

"Do projektu komplexního rostlinolékařského výzkumu jsme zapojeni společně s 15 zeměmi Evropského výzkumného prostoru. Díky novému přístroji budeme hodnotným vědeckým partnerem ostatním zemím," doplnil Pokluda.

Nový přístroj stojí více než dva miliony korun, nákup škola hradí z fondů Evropské unie. V Lednici nyní připravují laboratoř, přístroj bude v provozu od června.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí