zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Rezervace Kamenný vrch má čtyřicetiny, její vznik připomene film

25.03.2018
Chráněná území
Rezervace Kamenný vrch má čtyřicetiny, její vznik připomene film

Přírodní rezervace Kamenný vrch na pomezí brněnských čtvrtí Nový Lískovec a Kohoutovice letos slaví čtyřicet let od vyhlášení. Boj za její vznik připomene šestadvacetiminutový film Filipa Křivánka Za Kamenný vrch, který bude mít v pátek premiéru. V rezervaci na 12 hektarech roste asi 50.000 vzácných konikleců velkokvětých.

"Je to vzpomenutí, vzdání holdu lidem, kteří se o vznik rezervace zasloužili či se o ní následně starali. Byl to především tehdejší poslanec národního výboru města Brna Jaroslav Nimrichter, který za lokalitu bojoval," uvedla Tereza Žižková z ekologického sdružení Rezekvítek, které o rezervaci dlouhodobě pečuje a každé jaro pořádá do záplavy fialových květů komentované prohlídky.

Ve filmu je mimo jiné rozhovor s Dragou Kolářovou, díky níž je rezervace obehnána plotem, s nedávno zemřelým ekologem Antonínem Bučkem nebo s Hanou Korvasovou a Alešem Máchalem, kteří působí v oblasti ekologické výchovy.

Páteční premiéra filmu se uskuteční v kinosále školy Svážná, kde budou moci film vidět o den později i zájemci z řad širší veřejnosti. Poté by měl být promítán na festivalech. O vzniku chráněného území na Kamenném vrchu vypráví také dokument Interpelace z roku 1985, který je ke zhlédnutí na YouTube.

Kamenný vrch je jednou z mála typických stepních oblastí v republice a rezervací byl vyhlášen v roce 1978 kvůli velkému množství konikleců, které tam rostou. Koniklec velkokvětý je bezmála 30 centimetrů vysoká rostlina, jejíž květy jsou hustě pokryty bělavými chloupky, takže vypadají jako sametové. Rezervace je volně přístupná. Ekologové vyzývají všechny, kteří ji navštíví, aby se chovali šetrně k přírodě.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí