zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jihočeské pískovny se probudily do suchého jara

28.04.2018
Příroda
Jihočeské pískovny se probudily do suchého jara

S jarem začíná pro ochránce přírody z Cally také sezóna ochrany přírodovědně cenných pískoven, která zahrnuje zásahy na podporu ohrožených druhů a biologický průzkum cenných lokalit. Prvním větším zásahem se stala tradičně obnova hnízdní stěny pro břehule a samotářské včely v Pískovně Lžín na Soběslavsku.

,,Stavy břehulí se v jižních Čechách dlouhodobě snižují. V loňském roce zmizely i z některých tradičních hnízdišť. Proto se snažíme pravidelnou obnovou hnízdní stěnu u Lžína udržet. Obnova navíc přináší bonus v podobě tisíců nor samotářských včel, mezi které patří i celá řada ohrožených druhů," vysvětluje Jiří Řehounek, který v Calle vede projekty zabývající se ochranou pískoven.

Letošní suché jaro se stalo příčinou vyschnutí řady tůní v pískovnách, které jsou důležitými stanovišti řady vodních a mokřadních druhů a rozmnožují se v nich chránění obojživelníci. Ačkoli jedna sezóna nemusí pro populace obojživelníků představovat velké riziko, ochránci přírody již nyní přemýšlejí, ve kterých pískovnách by bylo vhodné tůně obnovit či prořezat nálet na březích. Obě tyto aktivity je však čekají až na podzim, a to vzhledem k probíhající vegetační sezóně a životnímu cyklu obojživelníků.

Ochránci přírody také provádějí společně s vědci a dalšími odborníky zoologický a botanický průzkum přírodovědně cenných lokalit v pískovnách. Díky němu pak mají přehled o ohrožených druzích a mohou lépe plánovat zásahy na jejich podporu.

,,Jaro je ideálním ročním obdobím pro výlety do přírodovědně zajímavých pískoven. Přítomnost turistů, fotografů nebo geocacherů v nich dokonce prospívá ohroženým druhům. Řada z nich je totiž vázaná na narušovaná místa a občasný pohyb návštěvníků proto udržuje jejich stanoviště v příznivém stavu," vysvětluje Klára Řehounková z katedry botaniky Přírodovědecké fakulty JU.

Tipy na exkurze a výlety do jihočeských pískoven najdou zájemci na webu ,,Objevte svou pískovnu" (www.calla.cz/objevtesvoupiskovnu). Jeho rubriky jsou zaměřené na milovníky pěší turistiky, cykloturistiky, geocachingu či pozorování a fotografování přírody. I letos budou v provozu v několika jihočeských pískovnách cache s ochranářským podtextem.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí