zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Malá obec chrání klima jedinečným kompenzačním projektem. Aleje pohltí desítky tun emisí

16.05.2018
Obec, město
Příroda
Klimatické změny
Malá obec chrání klima jedinečným kompenzačním projektem. Aleje pohltí desítky tun emisí

 V ČR ojedinělý záměr výsadby ,,uhlíkových stromů" zahájili v sobotu 28. 4. v obci Budiměřice poblíž města Nymburk ve Středočeském kraji...

Jedná se v českých podmínkách o inovativní projekt díky odborné garanci a ověření pozitivního efektu na ochranu klimatu. Na realizaci navíc finančně přispěli firmy i jednotlivci, kteří chtějí klima chránit dobrovolně.

Všechny stromy i další rostliny využívají uhlík jako základní stavební jednotku, díky tomu také pohlcují oxid uhličitý, důležitý skleníkový plyn. Výsadba 30 stromů do volné krajiny v rámci projektu s názvem Ovocná stromořadí na Cimbálku, je ale na rozdíl od běžných výsadeb aktivně propojena s ochranou klimatu. Projekt totiž získal ověření, že splňuje pravidla českého klimatického programu SLEDUJEME/snižujeme co2. Podle předpokladů dokáže odčerpat více než 91 tun oxidu uhličitého z ovzduší. ,,Je to jeden z prvních ověřených tzv. offsetových projektů, které přímo v ČR umožňují zapojeným společnostem i jednotlivcům transparentně podpořit konkrétní veřejně prospěšné klimaochranné aktivity v obcích", řekl Petr Pavelčík, koordinátor klimatických offsetových projektů ze společnosti CI2, o.p.s.

,,Lidmi produkované emise skleníkových plynů stále narůstají a jsou tak rozhodující příčinou probíhající změny klimatu. Průměrná teplota Země se zvyšuje, což ohrožuje například ekosystémy (včetně zemědělského a lesního hospodářství). Proto změna klimatu patří k nejzávažnějším globálním problémům", vysvětluje Viktor Třebický, klimatický expert CI2 - obecně prospěšné společnosti, která pomáhá zapojovat města, obce i podniky do sledování svého vlivu na klima a jeho aktivní ochrany.

Podpora offsetových projektů umožnuje progresivním firmám i uvědomělým jednotlivcům vyjádřit svoji klimatickou a společenskou odpovědnost a spojit podporu místní komunity a životního prostředí s kompenzací části svých emisí skleníkových plynů. ,,Offsetový projekt musí splnit poměrně přísné podmínky, aby šlo skutečně o kompenzaci," upřesňuje Pavelčík. Podle pravidel programu SLEDUJEME/snižujeme co2 pro výsadbové projekty musí jít o nové, stanovištně vhodné dlouhověké dřeviny, vysazované mimo lesy (ne tedy pouhou náhradu za dříve vykácené stromy). Obec, která projekt realizuje na svém pozemku, pak garantuje stromům pěstební péči a dlouhodobou prosperitu. V rámci uvedeného programu jsou už dva podobné projekty realizovány od roku 2017 - v ČR se jedná o první pokusy.

Na financování tohoto projektu se podílí obec Budiměřice (realizátor a správce), pojišťovna Kooperativa a několik dalších drobných dárců. Do přípravy a realizace výsadby se pod odborným dozorem zapojily místní spolky a občané. Vysazené aleje budou minimálně 60 let napomáhat ochraně klimatu a současně sloužit nejen současným a budoucím obyvatelům místní komunity, ale také plnit funkci estetickou a zvyšovat ekologickou stabilitu krajiny.

Další informace:

http://snizujemeco2.cz/cs/offsetove-projekty-0

http://ci2.co.cz/cs/co-je-uhlikova-stopa

http://ci2.co.cz/cs/uhlikova-stopa-ceskeho-byznysu

Foto, ilustrace:

Fotografie ze zahájení offsetového projektu v Budiměřicích

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí