zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ceny dřevních pelet padají o 15 % dolů. Vyplatí se nakupovat na jaře

05.05.2018
Vytápění, zateplení
Ceny dřevních pelet padají o 15 % dolů. Vyplatí se nakupovat na jaře

Zkušeným majitelům peletových kotlů a kamen se vyplatí nakupovat pelety až po skončení topné sezony. Jarní ceny pelet jsou totiž každoročně až o 15 % nižší než v zimě. Nejvíc ušetří majitelé rodinných domů a chalup, kteří si vybudovali peletové silo dostatečně velké, aby naskladnili palivo na celou topnou sezónu.

Topí dřevem, ale bez práce. Majitelé peletových kotlů a kamen nemusejí štípat ani přikládat, malé lisované dřevěné válečky se dopraví do kotle automaticky. Zásoby paliva se však vyplatí pořídit v předstihu, ideální měsíce jsou duben, květen a červen. ,,Letos se budou letní ceny kvalitních pelet A1 pohybovat mezi 5 a 6 tisíci Kč za tunu," odhaduje Vladimír Stupavský, předseda Klastru Česká peleta. Jakmile se přiblíží začátek topné sezony, ceny pelet opět porostou.

Sezónní výkyvy v cenách pelet souvisí s rytmem práce v dřevařských závodech, které dodávají peletárnám vstupní surovinu, dřevěnou pilinu. Peletárny nabízejí zboží za nižší ceny, aby stimulovaly poptávku i mimo hlavní sezonu a pelety jim neležely do zimy ve skladech.

Důvody jarních cen potvrzuje i Marek Řebíček ze společnosti Waldera, která vyrábí pelety na Valašsku: ,,Je pro nás velmi důležité obsloužit zejména cisternové zákazníky v rodinných domech, kteří nakupují pelety jednou ročně, před topnou sezónou. V zimě potřebujeme kapacitu v rozvozu přenést na dovoz pelet školám, hotelům a větším kotelnám bytových domů."

Za boom v peletovém vytápění mohou kotlíkové dotace

V českých rodinných domech, chatách a chalupách najdeme už 27 000 automatických peletových kotlů a kamen. Tisíce dalších Čechů si plánují peletový kotel pořídit, dokud jsou k dispozici tzv. kotlíkové dotace. Ministerstvo životního prostředí počítá do roku 2020 s výměnou až 100 tisíc kotlů. Po peletách možná sáhne až 15 % žadatelů, alespoň podle výzkumu agentury STEM/MARK pro dřevařskou firmu Stora Enso.

Z dotace je možné pokrýt až 85 % nákladů na nový kotel, ale také stavební úpravy v kotelně, úpravu komína nebo vybudování palivového sila. ,,Pokud to velikost vašeho domu dovolí, doporučujeme najít prostor pro peletové silo, kam budete moci uskladnit palivo na celou sezonu už na jaře, kdy jsou ceny nízko," radí Vladimír Stupavský.

Průměrný rodinný dům s kotlem o výkonu 25 kW spotřebuje za topnou sezonu 4 až 5 tun pelet. Musí ovšem jít o pelety vysoké kvality, které mají dobrou výhřevnost. Poznáte to podle kulatého razítka certifikace ENplus A1. Kdo používá kotel i na ohřev vody, musí přičíst jednu tunu navíc. Při nákupu v jarních měsících tedy ušetříte určitě několik tisícikorun.

Pelety zlevňují každý rok

Majitelé domů a chalup, kteří teprve zvažují nákup kotle na pelety a využití kotlíkové dotace, mohou při srovnávání nákladů u různých druhů vytápění rovnou počítat s letními cenami. ,,Za vyšší ceny během zimy pelety nakupují jenom ti, kteří podcenili přípravu, neodhadli spotřebu nebo je překvapila dlouhá a tuhá zima," říká Stupavský. Náklady na vytápění peletami se pohybují dlouhodobě mezi cenou hnědého uhlí a zemního plynu, jsou levnější než olej nebo elektřina.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí