zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Začalo splouvání Teplé Vltavy, ale v korytu je málo vody

05.05.2018
Voda
Ekologická dovolená, cestování
Chráněná území
Začalo splouvání Teplé Vltavy, ale v korytu je málo vody

První turisté vyrazili na část Teplé Vltavy, kterou mohou splout ze Soumarského Mostu na Prachaticku. V korytu řeky je vzhledem k suchu málo vody a výška hladiny navíc stále nepatrně klesá. Dnes ráno byl její stav na stanici u Soumarského Mostu necelých 57 centimetrů. Pokud výška klesne pod 50 centimetrů, platí zákaz splouvání řeky.

"Vzhledem k této situaci máme trochu obavu o to, jaká sezona bude a kolik dní se bude moci splouvat," řekl ČTK Vladimír Dvořák z šumavského národního parku. V květnu a v červnu smí lodě na řeku jen ve státní svátek a o víkendu. Od července do konce října pak lze Vltavu splout každý den.

Dvořák uvedl, že v minulých letech byla na začátku května hladina řeky na Soumarském Mostu výrazně výš. "Třeba loni to bylo kolem 80 centimetrů. Potom ta voda v letních měsících klesá, proto nevíme, jak to bude vypadat letos," řekl.

Zájemci o splouvání zhruba patnáctikilometrového úseku ze Soumarského Mostu do Pěkné si mohou elektronicky rezervovat termín na webu šumavského parku. "Momentálně máme na sezonu registrováno asi 800 lodí. Nejvíce na červen a červenec," uvedl Dvořák.

Teplou Vltavu loni splulo 2139 lodí. Bylo to přibližně o tisíc plavidel méně než v roce 2016. Pokles způsobilo větší sucho, kvůli kterému byl loni vydán zákaz splouvání řeky ve 47 dnech. Pokud je stav vody na Soumarském Mostu 50 až 61 centimetrů, plavidla musí doprovázet průvodce. Bez něj smějí vodáci na Teplou Vltavu ve chvíli, kdy je výška vody nad 61 centimetrů. Při výšce hladiny 50 až 61 centimetrů smí vyjet denně maximálně 63 lodí. Pokud hladina vystoupá nad 61 centimetrů, denně na řeku může 180 plavidel. Splouvání Teplé Vltavy končí 31. října.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí