zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Medaile pro věhlasného ekologa Rogera Kitchinga

15.05.2018
Obecné
Medaile pro věhlasného ekologa Rogera Kitchinga

Renomovaný britský ekolog Roger Laurence Kitching obdržel ve čtvrtek 3. května od místopředsedy Akademie věd ČR Zdeňka Havlase čestnou oborovou medaili Gregora Johanna Mendela za zásluhy v biologických vědách.

Třiasedmdesátiletý profesor Kitching, který od 70. let trvale žije v Austrálii a má také australské občanství, formoval studium ekologie společenstev hmyzu. Byl jedním z průkopníků moderní analýzy potravních sítí, jejíž výsledky shrnul v průkopnické knize Food Webs in Container Habitats z roku 2000. Zároveň je i úspěšným popularizátorem, což dokládá kniha Butterflies of Australia. Za svůj přínos vědě obdržel vyznamenání Member of the Order of Australia. Od 90. let působí na Griffithově univerzitě v Brisbane.

Mendelovu medaili předával Kitchingovi místopředseda AV ČR Zdeněk Havlas

Kitchingův mezinárodní program ekologického výzkumu zahrnuje řadu témat a zeměpisných oblastí, podílel se na administraci Školy environmentálních studií Griffithovy univerzity a byl poradcem australské vlády pro otázky biodiverzity. Je autorem pěti knih a více než dvou set článků.

Profesor Kitching sehrál významnou úlohu při rozvoji tropického výzkumu na Biologickém centru Akademie věd, zejména spoluprací s týmem profesora Vojtěcha Novotného. Podílel se na hlavních společných projektech ekologického výzkumu, jež vedly k patnácti společným publikacím s kolegy z Biologického centra.

Společná fotografie po předání medaile

,,Profesor Kitching je váženým vědcem s mezinárodní reputací ve studiu ekologie společenstev a dlouhá léta významně přispívá k rozvoji úspěšného výzkumu na Biologickém centru AV ČR, a to přímou vědeckou spoluprací, mentorováním studentů a mladých vědeckých pracovníků a otevíráním výzkumných a grantových možností v Austrálii i jinde v zahraničí pro naše vědce a studenty," napsal ředitel Biologického centra Libor Grubhoffer.

Připravila: Alice Horáčková, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR
Foto: Pavlína Jáchimová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí