zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na pozemkové úpravy se loni vynaložily téměř 2 miliardy Kč

10.05.2018
Příroda
Zemědělství
Na pozemkové úpravy se loni vynaložily téměř 2 miliardy Kč

V loňském roce se na pozemkové úpravy v Česku vynaložilo celkem 1,99 miliardy korun, meziročně o 59 procent více. Na úpravy cest šlo 1,14 miliardy korun, na vodohospodářská opatření 210 milionů Kč, na protierozní opatření 64 milionů Kč a na návrhy úprav 476 milionů korun. ČTK dnes údaje poskytl Státní pozemkový úřad (SPÚ) při příležitosti vyhlášení 11. ročníku soutěže Společné zařízení roku, od letoška přejmenované na Žít krajinou. Více peněz se podle úřadu na tyto účely vynaložilo pouze v roce 2014, kdy suma přesáhla 2,1 miliardy korun.

Loni bylo v Česku dokončeno 128 komplexních pozemkových úprav, zahájilo se jich 197 a rozpracovaných jich bylo 205. "Zatímco v letech 2012 a 2013 bylo v průměru za rok rozpracováno 154 komplexních pozemkových úprav, v letech 2014 až 2017 to bylo v průměru již 215 komplexních pozemkových úprav ročně. Za toto období, tedy za roky 2014 až 2017, jsme do krajiny přinesli opatření v hodnotě přibližně 5,3 miliardy korun," uvedl dnes ředitel sekce řízení ústředí úřadu Martin Vrba.

Podle něj jsou v současnosti připravené projekty za více než miliardu korun, které ale nebude úřad schopen kvůli nedostatku peněz z evropských fondů dokončit. "Realizace pak bude více v rukách obcí samotných a především jejich starostů," dodal.

Vítězným projektem v soutěži v kategorii Zelená a dopravní infrastruktura byla dnes vyhlášena polní cesta v Rašovicích na Kutnohorsku. V kategorii Tvorba a ochrana krajiny zvítězila polní cesta a víceúčelová nádrž v Čelčicích v okrese Prostřejov, přičemž projekt získal i cenu SPÚ. Cena veřejnosti letos putuje k biocentru s vodní plochou a biokoridorem v Choťovicích na Kolínsku. Celkem se v soutěži hodnotilo 38 přihlášených projektů. Do soutěže se však hlásí stále méně projektů, loni jich bylo 62, což bylo i tehdy o třetinu meziročně méně.

Soutěž se nově začlenila do společného projektu ministerstev životního prostředí, zemědělství a místního rozvoje nazvaném Cena české krajiny.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí