zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Odstartoval mezinárodní Měsíc školních zahrad a letos vůbec poprvé se připojují také školy v Česku

05.05.2018
Příroda
Ekologické vzdělání a výchova
Odstartoval mezinárodní Měsíc školních zahrad a letos vůbec poprvé se připojují také školy v Česku

 Smyslem květové akce, do níž se zapojují školy a organizace v bezmála třiceti zemích po celém světě, je povzbudit pedagogy k tomu, aby školní zahrady, hřiště a dvorky začlenili do své každodenní praxe a trávili tak venku se svými žáky více času.

Toto krátké video jasně říká, co vše děti potřebují zažít, pro to, aby se mohly zdravě a všestranně rozvíjet: https://www.youtube.com/watch?v=qOzTD4dWSwg

Svět her, výzev, poznání, péče a pospolitosti začíná hned pod školními okny.

K Měsíci školních zahrad se může přidat jakákoliv škola - mateřská, základní i střední - a způsob zapojení je zcela libovolný: od originálně pojaté hodiny pod širým nebem, přes relaxování v přírodě, až po zorganizování akce pro rodiče nebo místní komunitu. Cílem květnových aktivit může být mimo jiné to, že si školy pečlivě zmapují současné bariéry i nevyužité příležitosti svých zahrad a odpíchnou se tak k jejich vylepšení. A je to zároveň skvělá příležitost, jak k prostředí školních zahrad přitáhnout pozornost rodičů, zřizovatelů i širší veřejnosti a ukázat, proč stojí za to ho rozvíjet.

Důležité je sdílení zážitků a zkušeností škol. Jak dát o svém zapojení vědět, kde čerpat náměty na venkovní aktivity, kdo už aktivně podporuje Měsíc školních zahrad, nebo jaké odměny se nabízejí nejnápaditějším účastníkům - to vše i další podstatné informace nabízí web www.mesicskolnichzahrad.cz.

Aktivní uživatelé Facebooku mohou zavítat do skupiny Školní zahrada, kde se budou každý týden během května objevovat originální náměty na venkovní aktivity: https://www.facebook.com/groups/skolni.zahrada/

Při hledání inspirace mohou zájemci sáhnout také po Průvodci aktivitami venku. Volně dostupná publikace zaznamenala od svého zveřejnění na konci března přes 700 stažení:

https://www.mesicskolnichzahrad.cz/cz/chci-se-inspirovat.html


Původcem myšlenky Měsíce školních zahrad je Mezinárodní asociace školních hřišť a zahrad (ISGA). Kromě Nadace Proměny Karla Komárka, která je členskou organizací ISGA, se k akci v České republice aktivně připojují také další organizace, které podporují širší využití školních zahrad a vzdělávání dětí venku.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí