zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Školní soutěž CO2 liga vzdělává žáky o klimatické změně. Letos má rovnou tři vítěze

20.06.2018
Ekologické vzdělání a výchova
Klimatické změny
Školní soutěž CO2 liga vzdělává žáky o klimatické změně. Letos má rovnou tři vítěze

Nejlepší týmy žáků základních a středních škol z celé republiky dnes v rámci soutěže CO2 liga představily v pražském Senátu svou celoroční práci. Hlavní cenu získaly hned tři týmy žáků - tým Badatelé ze základní školy Vnorovy, tým ČOPN ze ZŠ Brigádníků z Prahy 10 a tým Anežčata ze ZŠ Anežky České v Ústí nad Labem. Vzdělávací soutěž pořádá Ekologický institut Veronica již poosmé. Jejím cílem je upozornit na to, jak se do našich životů v budoucnu promítne klimatická změna a co můžeme dělat pro zmírnění jejích dopadů.

Jednotlivé školní týmy plnily od října 2017 do května 2018 úkoly zaměřené na řešení příčin a dopadů klimatické změny. Soutěž měla pět kol a v každém žáci plnili dva až tři povinné úkoly, ale měli také velký prostor pro vlastní iniciativu v plnění nepovinných úkolů. ,,Žáci se dozvěděli o dopadech klimatické změny a přemýšleli, jaký to bude mít vliv na jejich život. Měnili i své každodenní zvyky. Omezovali dopravu autem, méně plýtvali jídlem nebo se snažili šetřit vodou. Spočítali si svoji uhlíkovou stopu a zjistili, kolik energie spotřebují na své běžné záležitosti a jak je těžké ji vyrobit," říká Hana Machů z Ekologického institutu Veronica.

Soutěž byla koncipovaná jako ,,učení prožitkem" a žáci se dotkli mnohých jiných témat a naučili se spoustu dovedností. ,,Ochrana životního prostředí je tak komplexním problémem, že si každý může najít to své, tedy i žáci mladší. Úkolů se mohly zhostit po svém, a přitom se necítit limitovaní znalostmi. Naopak mnohé to vedlo k samostatnému bádání doma, a to je moc dobře," uvádí Václav Fiala ze základní školy Brigádníků v Praze.

Celá soutěž směřovala k závěrečnému kolu, ve kterém měli žáci zrealizovat jedno pozitivní opatření ve svém okolí, které probíhající změny pomůže zvládnout. Svou celoroční práci zároveň představili vedení školy nebo obce. Týmy tak například prosadili pořízení sudů na dešťovou vodu na školní pozemky, sázeli stromy v obci nebo budovali na školní zahradě jezírko. ,,Do tohoto úkolu jsme se vrhli opravdu s nadšením, konečně jsme mohli něco přímo změnit k lepšímu, udělat viditelnou změnu! Dalo nám to hodně práce a trvalo dlouho, ale myslíme, že jsme odvedli pěkný kus práce - asi nejvíce ze všech kol. Pracovali jsme od rána do večera a všechno do nejmenších detailů dokumentovali," shrnují svou práci žáci z gymnázia Dr. Emila Holuba v Holicích, kteří mimo jiné sázeli stromy a čistili potok.

Jednotlivé týmy představily svoji celoroční činnost a to, co se jim nejvíce povedlo, na závěrečné konferenci dne 14. června 2018 ve Valdštejnském paláci Senátu PČR v Praze. Školy si převzaly svá ocenění a byly vyhlášeny ty, které v jednotlivých úkolech nasbíraly nejvíc bodů. ,,V našich očích jsou ale vítězem všichni, kdo se CO2 ligy účastnili. Ukázali totiž, že jim vůbec není lhostejné, v jakých podmínkách jednou budou žít a mají chuť, odvahu a nadšení vzít budoucnost do svých rukou. V mnohém bychom se mohli učit my od nich, byli prostě skvělí a po celý rok krásně spolupracovali", shrnuje postoj organizátorů Hana Machů.

Konference se konala ve spolupráci s Výborem pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu Parlamentu ČR. Záštitu nad konáním závěrečné konference soutěže převzalo Ministerstvo životního prostředí. Celá soutěž byla spolufinancována Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.

Informace k soutěži naleznete na www.CO2liga.cz.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí