zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

MŽP: Česko musí posílit třídění, jinak nesplní recyklační cíle

21.06.2018
Odpady
Recyklace
MŽP: Česko musí posílit třídění, jinak nesplní recyklační cíle

Odpadové zákony v Česku musí reagovat na evropský oběhový balíček, v Česku se musí zvýšit sběr i recyklace. Na dnešním semináři o odpadech ve Sněmovně to řekl Štěpán Jakl z ministerstva životního prostředí (MŽP), který má tvorbu nové legislativy na starosti. Podle Jakla si Česko musí přiznat, že pro zvyšování podílu recyklace bude muset přistoupit i k recyklaci obtížněji využitelných materiálů.

Na zvýšení recyklace tlačí evropské směrnice, které letos v květnu schválil Evropský parlament. Podle Jakla je k jejich naplnění potřeba spolupráce obcí. Právě ty totiž zajišťují sběr materiálů, které se dají recyklovat. "Pokud to občané nevytřídí, tak recyklace nebude," řekl Jakl. Ministerstvo proto hodlá nastavit pro obce cíle na sběr oddělených složek. Jak budou vysoké, vzejde ze společných jednání. Kromě toho se podle Jakla bude muset recyklovat i to, co je obtížněji recyklovatelné. "Už nebude možné vyvézt odpad levně do Číny, ale budeme ho muset zpracovat," uvedl.

Ivo Kropáček z Hnutí Duha řekl, že podle jeho zkušeností je v Česku recyklačních kapacit dost, chybí jim ale dostatečný odbyt. Další z přítomných zástupců ekologických organizací Milan Havel, který se odpadům a recyklaci věnuje v Arnice, upozornil na vysoké množství směsného komunálního odpadu na obyvatele v Česku. Je to až 300 kilogramů ročně, což je více než dvojnásobek oproti Německu nebo Rakousku.

V Česku se v současné době blíží zákaz skládkování směsného komunálního odpadu, který začne platit v roce 2024. Předtím se podle chystaných legislativních změn má navyšovat poplatek za skládkování, který platí obce. V současnosti je 500 korun na tunu za rok, do roku 2024 má stoupnout na 2000 korun. "Do roku 2009 postupně narůstal každý rok poplatek za skládkování. Od té doby nestoupá," řekl Jakl. Ne příliš nízký poplatek za skládkování podle něj již několikrát upozornila i Evropská komise.

Naopak místopředseda výboru pro životní prostředí Jan Zahradník (ODS) uvedl, že zákaz skládkování v roce 2024 nepovažuje za vhodný. "Máme velké obavy, že dojde k problémům, které dopadnou na obce," řekl. Podle studie, kterou si nechalo zpracovat MŽP, se částka pro obyvatele zvýší jen minimálně.

Zástupci některých ekologických organizací a také skládkovacích firem zákaz skládkování kritizují, podle nich totiž neposílí recyklaci, ale spalování odpadu. Podle Jakla se kapacita zařízení na energetické využití odpadu bude muset zdvojnásobit.

O odpadech a recyklaci dnes diskutovali zákonodárci, zástupci ministerstva a také neziskových organizací na semináři, který uspořádal výbor pro životní prostředí.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí