zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Druhý pilotní projekt Pavla Poce: Evropský monitoring motýlů

27.06.2018
Příroda
Druhý pilotní projekt Pavla Poce: Evropský monitoring motýlů

Evropská komise zveřejnila výzvu na pilotní projekt, který bude posuzovat evropskou biologickou rozmanitost. Autorem iniciativy poskytující zájemcům přes 20 milionů korun je europoslanec Pavel Poc.

Ochrana biodiverzity a zdraví přestavuje dlouhodobé priority místopředsedy Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin, RNDr. Pavla Poce. Ten našel efektivní způsob, jak najít prostředky na řešení problémů celoevropského významu na komunitární úrovni.

Zatímco první z projektů europoslance, týkající se pesticidů a zdraví včel, se stal pilířem nové Iniciativy EU pro opylovače, druhý oficiálně spatřil světlo světa teprve před několika dny a zájemci se o něj mohou hlásit do 25. července 2018.

,,Jsem moc rád, že se mi podařilo iniciativu prosadit. Na drastický pokles hmyzu naposledy upozornily výsledky studie biologů ze sousedního Německa. Ty potvrdily úbytek až o 75 procent a bylo by velmi naivní si myslet, že je to problémem jen jednoho státu," říká Pavel Poc.

Aby žadatelé dosáhli na finanční prostředky ve výši 20,6 milionů korun, budou se muset poprat s řešením tří úkolů. Prvním je vytvoření indikátorů pro řád lepidoptera. Druhým je vytvoření potřebné databáze a třetím vytvoření funkční sítě evropských koordinátorů a dobrovolníků, jenž poskytnou lokální data.

Komise bude hradit náklady projektu v plné výši, což jen dosvědčuje, za jak důležitou tuto iniciativu Pavla Poce považuje. ,,Doufám, že čeští biologové a environmentální nadšenci nezklamou a zapojí se v hojné míře. Projekt je totiž koncipován jako občanská iniciativa. Účast všech, kterým na přírodě jen trochu záleží, je proto určitě vítaná," uzavírá Pavel Poc.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí