zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Moravskoslezský kraj vytřídil téměř 2 000 tun elektroodpadu

27.06.2018
Zpětný odběr
Moravskoslezský kraj vytřídil téměř 2 000 tun elektroodpadu

Nejlepší města a obce Moravskoslezského kraje byly oceněny za třídění elektroodpadu. V soutěži O keramické sluchátko, kterou pořádá nezisková společnost ASEKOL ve spolupráci s Moravskoslezským krajem, je hodnocena výtěžnost odevzdaných vysloužilých elektrospotřebičů v přepočtu na jednoho obyvatele. Vítězství v kategorii do 1500 obyvatel, obhájila obec Tvrdkov. V kategorii nad 1 500, dominovala mezi nejlepšími obec Těrlicko a občané Frýdlantu nad Ostravicí, v kategorii obcí s rozšířenou působností, obhájili své vítězství již popáté.

Mezi odevzdané elektrospotřebiče se řadí například počítače, televize, rádia, fotoaparáty, videokamery nebo telefony. ,,Lidé v našem kraji věnují třídění nepotřebného elektra stále větší pozornost, což se odráží také na celkových výsledcích - vždyť za rok 2017 se vytřídilo v Moravskoslezském kraji bezmála 2 000 tun. Moravskoslezský kraj se tak řadí na úžasné 4. místo v mezikrajském srovnání ASEKOLu", uvedl Zdeněk Kovařík, regionální manažer ASEKOLu pro Moravskoslezský kraj.

Co se týče samotných vítězů v jednotlivých kategoriích, tak v uplynulém roce v přepočtu na jednoho obyvatele odevzdali v Tvrdkově k ekologické recyklaci celkem 10,3 kg drobných elektrospotřebičů, v Těrlicku 7,6 kg a ve Frýdlantu nad Ostravicí 3,8 kg drobných elektrospotřebičů. Skokanem roku 2017 se stala obec Kunčice pod Ondřejníkem s nárůstem sběru mezi lety 2016 a 2017 o 3,4 kg na obyvatele.

,,Moravskoslezský kraj podporuje v posledních letech třídění elektra částkou 300 tis. Kč. Letos budou finanční prostředky směřovány na podporu třídění v rámci hudebního Festivalu v ulicích, který se uskuteční v Ostravě na výstavišti Černá louka ve dnech 29. až 30. 6. Přestože množství vytříděného elektrozařízení každoročně stoupá, stále nezanedbatelná část končí tam, kde by neměla. Dlouhodobě se proto snažíme informovat obyvatele kraje o tom, kam se starým drobným elektrem, aby nekončilo bez užitku ve směsném komunálním odpadu. Nutno konstatovat, že všechny sebrané spotřebiče jsou recyklovány, čímž se přispívá k ochraně životního prostředí", uvedla Jarmila Uvírová, náměstkyně hejtmana Moravskoslezského kraje.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí