zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vlastník lesa významně zanedbal ochranu proti kalamitním hmyzím škůdcům. Dostal pokutu 250 tisíc korun

09.07.2018
Les
Šlendryján
Vlastník lesa významně zanedbal ochranu proti kalamitním hmyzím škůdcům. Dostal pokutu 250 tisíc korun

Společnost New Dobrawitz, s.r.o. dostala pokutu 250 tisíc korun za to, že jako vlastník lesa významně zanedbal ochranu lesa proti kalamitním hmyzím škůdcům v okolí Doubravice u České Skalice. Zjistili to inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) z Oblastního inspektorátu v Hradci Králové.

,,Společnost nezajistila včasné zpracování kůrovcového dříví, takže došlo k postupnému zvýšení rozsahu napadení a rozvoji populace lýkožrouta smrkového a lýkožrouta lesklého. To zapříčinilo vyrojení nové generace kůrovců do okolních lesních porostů," řekl Lukáš Trávníček, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Hradci Králové.

Inspektoři v kontrolovaných lesích zjistili 320 m3 kůrovcových souší po opuštění kůrovci a nejméně 820 m3 kůrovcových stromů, kde byl kůrovec v době kontroly přítomen. Při následných kontrolách bylo zjištěno, že vlastník lesa stromy postupně asanuje, ale s ohledem na pomalý postup prací dochází k dalšímu šíření kůrovce. Celkem došlo k odumření nebo vykácení kůrovcového dříví o objemu 1 270 m3 a napadení dalších 180 m3 smrkového porostu.

Pokuta ve výši 250 tisíc korun nabyla právní moci.

Zdroj: ČIŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí