zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Brno a kraj budou nadále zajišťovat čistotu vody na přehradě

29.06.2018
Voda
Brno a kraj budou nadále zajišťovat čistotu vody na přehradě

Brno bude společně s Jihomoravským krajem pokračovat v letech 2018 až 2022 v činnostech, které zajišťují čistotu vody v Brněnské přehradě, řekli dnes na tiskové konferenci náměstek primátora Martin Ander (SZ) a krajský radní Vít Rajtšlégr (ČSSD). Opatření, která se udělala v uplynulém desetiletí, dokázala zbavit vodu sinic a učinila ji vhodnou ke koupání. Díky tomu se několikanásobně zvětšila návštěvnost přehrady, kterou lidé využívají k rekreaci.

Opatření bude zajišťovat Povodí Moravy, půl na půl přispěje město a kraj, celkem jde o náklady během pěti let za 50 milionů korun. Město chce také pokračovat se zlepšováním zázemí pro návštěvníky. "Jedná se o sprchy, převlékárny, dětská hřiště, grilovací místa i nové koupací molo," uvedl Ander.

Čistou vodu se daří udržovat díky provzdušňování vody pomocí aeračních věží, srážení fosforu na přítoku, odstraňování biomasy z hladiny a monitoringu kvality vody a sledování zdravotního stavu vodních živočichů.

Většina obcí ležích proti proudu Svratky také v předešlém období postavila čistírnu odpadních vod. "Zbývají nejmenší obce do 500 obyvatel, které mají problémy dosáhnout na dotace. Snahou kraje je nastavit takovou dotační politiku, aby to bylo možné. Obce mohou požádat o dotace jak na odkanalizování, tak na vodovod nebo na projektovou dokumentaci," uvedl Rajtšlégr.

Atraktivitu přehrady má do budoucna zvýšit také například cyklostezka po levém břehu. V minulých letech zde vznikla nová hřiště pro děti i dospělé a další rekreační místa.

Zdeněk Meitner

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí