zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Austrálii platí zákaz jednorázových igelitek, někteří se zlobí

07.07.2018
Odpady
Šlendryján
V Austrálii platí zákaz jednorázových igelitek, někteří se zlobí

Vztek a rozčilení vyvolal u některých zákazníků největších australských obchodních řetězců zákaz vydávání jednorázových plastových tašek. Ten platí ve většině australských států od začátku července a obchodníkům za jeho porušení hrozí pokuta, napsala agentura Reuters.

Jistý muž v obchodním řetězci Woolworths chytil pod krkem prodavače, který mu oznámil, že plastové tašky na jedno použití už v obchodě nejsou. Incident na místě vyřešila policie. Jiné obchody s potravinami poslaly do prodejen více zaměstnanců, aby lidem pomáhali zvyknout si na nové opatření. Jeho cílem je omezit množství odpadu. Zákazníci si v obchodech mohou koupit tašky, které se dají použít opakovaně.

Odborová organizace sdružující prodavače zahájila kampaň, kterou chce veřejnost na tuto změnu připravit. "Chápeme, že někteří zákazníci mohou být rozčilení, ale jakékoliv násilné nebo hrubé chování vůči zaměstnancům obchodů je naprosto neomluvitelné," cituje Reuters Gerarda Dwyera z odborové organizace zaměstnanců pracujících v obchodech.

Podle Programu OSN na ochranu životního prostředí (UNEP) každý rok skončí v oceánech více než osm milionů tun plastů. OSN chce, aby se do roku 2022 přestaly jednorázové výrobky z plastů používat.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí