zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Rybářské firmy se dobrovolně stáhnou z panenské přírody Antarktidy a z oblastí, kde hnízdí tučňáci

13.07.2018
Příroda
Rybářské firmy se dobrovolně stáhnou z panenské přírody Antarktidy a z oblastí, kde hnízdí tučňáci

Kampaň Greenpeace za větší ochranu Jižního ledového oceánu dosáhla velkého milníku, protože se za ni postavila i naprostá většina rybářských firem, které v oblasti operují. Rybářské flotily se dobrovolně zavázaly, že se stáhnou z biologicky cenných ekosystémů kolem Antarktického poloostrova, včetně oblastí kolem kolonií tučňáků a podpoří proces vytvoření série oceánských rezervací kolem Antarktidy. (1) Novinka byla slavnostně představena v noci na dnešek v britském Cambridge během akce Antarctic 360° za účasti vědců a oscarového herce Javiera Bardema, který se letos v lednu připojil k expedici Greenpeace v Jižním ledovém oceánu.

Oznámení přichází od firem, které v oblasti Jižního ledového oceánu těží kril - drobné korýše, kteří jsou důležitou a nenahraditelnou potravou pro tučňáky, velryby, tuleně a další mořské živočichy. Všechny tyto společnosti jsou členy ARK - Asociace zodpovědných firem sbírajících kril (Association of Responsible Krill harvesting companies) a reprezentují 85 procent celého průmyslu. (2)

Po vyjednávání s Greenpeace se tyto společnosti zavázaly ukončit rybolov v oblastech, které již nyní byly identifikovány jako ekologicky citlivé. Od roku 2020 by tyto oblasti měly být pro rybáře natrvalo uzavřené, další oblasti by pak měly přibývat, jak se bude chráněné území v regionu rozšiřovat. (3)

Frida Bengtsson, koordinátorka Antarktické kampaně, říká:

"Tlak na vytvoření chráněných rezervací ve vodách Jižního ledového oceánu sílí. Přes 1,7 milionu lidí již tento požadavek podpořilo v celosvětové petici, přidaly se k nim vědecké osobnosti, celebrity i vlády různých států a teď dokonce i sám rybářský průmysl. Doufáme, že těch pár zbývajících firem se k tomuto závazku brzy připojí a že nebude nic stát v cestě vyhlášení největšího chráněného území na světě ve Weddelově moři, o němž se bude rozhodovat v říjnu letošního roku."

Kristine Hartmann z Aker BioMarine, největší světové firmy, která loví kril, říká:

"Ochrana antarktických ekosystémů, v jejichž blízkosti operujeme, je v našem zájmu. Probíhající dialog mezi námi, ostatními členy ARK, vědci a ekologickými neziskovkami včetně Greenpeace nám pomůže tu ochranu zajistit. Jsme si jistí, že závazek ARK pomůže zajistit, že kril zůstane udržitelným zdrojem omega-3 mastných kyselin i v budoucnu. Tímto závazkem chceme podpořit Komisi pro zachování živých mořských zdrojů v tom, aby vytvořila síť rozsáhlých chráněných území v Jižním ledovém oceánu."

Fotky a videa z letošní expedice Greenpeace:

https://media.greenpeace.org/collection/27MZIFJW55KKQ

Poznámky:

1)

Pravomoc vytvářet chráněná území v Jižním ledovém oceánu má Komise pro zachování živých mořských zdrojů v Antarktidě. Ta bude zasedat letos v říjnu ve městě Hobart v Tasmánii a má projednávat vytvoření největšího chráněného území na světě - rezervace ve Weddelově moři.

2)

Společnosti, které se zavázaly, že se stáhnou z ekologicky cenných oblastí, jsou:

Aker BioMarine (Norsko)

CNFC (Čína)

Insung (Korea

Pescachile (Chile)

Rimfrost (Norsko)

3)

Vědci nyní dokončují technické plány pro vytvoření chráněného území, které by pokrývalo území o rozloze 1,8 milionu km2 ve Weddelově moři. Již dříve se jednalo o vytvoření rezervace u břehů Východní Antarktidy, minulý rok ale nakonec vyhlášena nebyla.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí