zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

EEGA: Systém přepravy a prodeje potravin bez obalů - MIWA

27.09.2018
Odpady
EEGA: Systém přepravy a prodeje potravin bez obalů - MIWA

Představujeme nominované projekty letošního ročníku soutěže E.ON Energy Globe

Předkladatel: Arancia Europa, a.s.

Bezobalové nakupování (přístup Zero Waste) je tradičním a přirozeným způsobem ekologicky odpovědného nakupování, který v posledních letech zažívá nebývalou renesanci. Společnost MIWA tento koncept obohacuje o potřebný komfort a začleňuje do bezodpadového toku zboží kromě obchodů také samotné výrobce a distributory. S pomocí opakovaně použitelných kapslí zajišťuje přepravu zboží od výrobce na prodejnu s minimalizací použití jednorázových obalů a spotřebiteli nabízí pohodlný a hygienický nákup zboží do vratného, vlastního nebo ekologického obalu. Díky tomuto systému předchází vzniku významného množství odpadu.

Všichni to známe, žijeme v době obalové. Každá věc, kterou koupíme, je zabalená a její jednorázový obal končí v koši.

Snažíme se množství odpadu snížit, například recyklací, ale stávající řešení se ukazují jako nedostatečná. Obalu přibývá a problém roste. MIWA přichází s myšlenkou a systémem prevence vzniku odpadu tzv. precyklace. Tedy nejlepší odpad je ten, který vůbec nevznikne.

MIWA zavádí přepravu zboží pomocí speciálních kapslí a jeho prodej z modulárních skladových a prodejních zařízení. Jedna kapsle se dá použít minimálně 100x a zabrání tak vzniku přibližně 5000 jednorázových, spotřebitelských obalů. Celé řešení je plně škálovatelné a může ho tedy využít jakákoli výrobní, nebo obchodní společnost po celém světě.

Podle analýzy sníží úbytek jednorázových obalů uhlíkovou stopu průměrně o 33 %. U některých produktů, jako jsou například cereálie, je to dokonce až o 98 %.

V čem je projekt výjimečný?

  • Předchází vzniku obalů, které končí jako nevyužitý odpad.
  • Může fungovat kdekoliv na světě, u malých i velkých výrobců a obchodníků.
  • Snižuje odpad určený na skládku v průměru o 11 g odpadu na litr produktu.
  • Umožňuje pohodlný nákup v konceptu zero waste, ale nezvyšuje přitom cenu produktu.
  • Zahrnuje celou cestu zboží, od výrobce až po domácnosti.

O vítězích jednotlivých kategorií mohou lidé hlasovat na webu soutěže www.energyglobe.cz až do 30. září 2018. Představitelé nejlepších projektů v každé kategorii získají úspornou pračku od Miele a plynový kondenzační kotel či tepelné čerpadlo Vaillant. Celkový vítěz vyhraje vůz ŠKODA Octavia Combi G-Tec a od organizátora soutěže v ČR, energetické společnosti E.ON, k tomu dostane tankování CNG na rok zdarma.

Hodnotné ceny čekají i na hlasující. ,,Kromě hlasování letos lidé mohou tipovat celkového vítěze soutěže. Hlavní výhru, tedy užívání vozu ŠKODA Kodiaq Sportline na čtyři měsíce zdarma, získá ten, kdo správně tipne celkového vítěze a zároveň se svým odhadem nejvíce přiblíží skutečnému počtu hlasujících," dodává Vladimíra Glaserová z organizačního týmu soutěže. Vítězové jednotlivých kategorií 10. ročníku soutěže E.ON Energy Globe budou představeni 16. října 2018 na slavnostním vyhlášení, které letos opět odvysílá televize ČT2.

Více informací o soutěži i hlasování je možné najít na webu www.energyglobe.cz.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí