zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ČIŽP na jihu Čech eviduje více případů hledání vltavínů

22.07.2018
Geologie
ČIŽP na jihu Čech eviduje více případů hledání vltavínů

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Jihočeském kraji eviduje nárůst počtu případů, kdy lidé ničí přírodu hledáním vltavínů. V polích nebo lesích po nich totiž často zůstávají několik metrů hluboké výkopy. Jihočeský kraj dlouhodobě patří mezi lokality s největším výskytem vltavínů. Počet případů hledání této horniny narostl hlavně v posledních dvou letech. Novinářům to dnes v Českých Budějovicích řekli zástupci ČIŽP.

"My jsme dříve neměli moc šancí, jak kopáče vltavínů pokutovat. V současné době jsme přistoupili k užší spolupráci s policií i obcemi. Nyní máme možnost v přestupkovém řízení uložit zákaz činnosti v celém Jihočeském kraji. V okamžiku, kdy jsou pak přistiženy znovu, policie se to snaží kvalifikovat jako maření úředního rozhodnutí, což je trestný čin," uvedl ředitel oblastního inspektorátu ČIŽP v Českých Budějovicích Vladimír Jiráček, podle kterého se kopáním vltavínů ničí zemědělský půdní fond nebo lesní porost.

Vltavíny se nachází především v několika lokalitách Jihočeského kraje, například v okolí obce Besednice na Českokrumlovsku, Vrábče na Českobudějovicku nebo u Netolic na Prachaticku. "Většinou se jedná o stejné lidi, kteří se této činnosti věnují," uvedl Jiráček.

ČIŽP loni v Jihočeském kraji uložila 257 pokut za více než osm milionů korun, to je nepatrně méně než v roce 2016. Inspektoři v regionu loni vyrazili na 1146 kontrol. Nejvyšší pokutu loni uložili společnosti Villena za vykácení 840 metrů krychlových dřeva v lese na Českokrumlovsku. Firma za to dostala sankci 1,2 milionu korun.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí