zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hladiny přehrad klesají, lodě zatím jezdit mohou

28.07.2018
Voda
Sucho
Hladiny přehrad klesají, lodě zatím jezdit mohou

Hladiny přehrad na jihu Moravy v důsledku suchého počasí klesají, lodní doprava ale zatím může fungovat bez omezení. Hranici sucha evidují odborníci na čtvrtině z dvou stovek měřících míst. Povodí Moravy o tom informovalo v tiskové zprávě. Situace na vodních tocích povodí je vážná, například nad Vírskou a Brněnskou přehradou spadla v prvním pololetí pouze polovina obvyklého srážkového úhrnu. Při současných vysokých teplotách se navíc z krajiny odpařuje více vláhy.

"Pokud by tento stav pokračoval i v následujících letech, budeme muset velmi opatrně nakládat se zásobami vody ve vodních nádržích a pokračovat v mimořádných manipulacích také s cílem, aby se nám vůbec dařilo v průběhu jara vodní nádrže doplnit," uvedl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Na vodní nádrži Vír kvůli vodárenskému odběru a zvyšování průtoku v řece Svratce klesla hladina o dvanáct metrů, pod maximální hladinu v zásobním prostoru. Vodohospodáři proto snížili odtok z přehrady na nezbytné minimum 1,1 m3/s.

Povodí zároveň upozornilo na klesající hladinu Brněnské přehrady Dopravní podnik města Brna kvůli lodní dopravě do Veverské Bítýšky. "Naše lodě zatím proplouvají po trase bez potíží, v minulém týdnu bylo ale kvůli klesající hladině nutné snížit nástupní můstky o dva až tři schody. Doprava teď tedy není bezbariérová, ale naši lodníci jsou připraveni maminkám s kočárky nebo vozíčkářům s nástupem a výstupem pomoci," uvedla mluvčí dopravního podniku Barbora Doležalová.

Průtoky na jihomoravských řekách jsou v současnosti výrazně podprůměrné a v porovnání s dlouhodobým červencovým průměrem odpovídají devíti až 40 procentům normálu.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí