zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Požáry v Řecku

31.07.2018
Havárie
Požáry v Řecku

Dosud nikdy v Řecku při katastrofických požárech nezahynulo tolik lidí jako letos, obětí je bohužel přes 80 a další ještě přibývají, tak jak záchranné tymy EMAK, armády, hasičů a dalších složek pročesávají spálené oblasti. Podle sdělení řeckých policejních orgánů je silné podezření, že zejména v oblasti Geraneia Ori se jednalo s vysokou pravděpodobností o organizovaný žhářský útok. Neoficiálně se spekuluje o zájmu těžařů o těžbu bauxitů zde, ale jedná se pouze o spekulaci některých médií. V oblasti Kalitechnoupoli, Mati, Rafina, Ag. Andreas a Neos Voutsas východně od Athén spekuluje o zkratu transformátoru nebo přerušeném kabelu elektrického proudu. Složky řeckého IZS

opravdu předvedly vysokou míru profesionality a statečnosti, ale bohužel ekonomická krize se podepsala i na jejich vybavení (např. sanitky RZS se prý nenakupovaly od r.2003). Řecké válečné námořnictvo společně s Řeckou pobřežní stráží nasadily několik lodí vč. fregat a výsadkových, jež při síle větru 9-10 st. Beauforta se snažily poskytnout pomoc. Pomoc poskytla i soukromá plavidla. Celkem bylo evakuováno z okolí pláží a vyloveno z moře na 800 lidí. Někteří plavali v moří i 5 hodin a zcela vyčerpané se podařilo zachránit, bohužel někteří se utopili. Hodně lidí ztratilo cestu v dýmu nebo zůstalo kousek od pláže před útesy nebo ve slepých uličkách a zde přišlo o život. Bohužel jsou mezi nimi i děti. Obrovské jsou i hmotné škody, stovky domů jsou vypáleny, shořelo přes 500 vozidel. Požár byl v podstatě nezvladatelný neboť vypukl při obrovském vichru který měl podobu i menších ,,tornád" a poryvů měnících neustále směr.

Řecké velvyslanectví v ČR zveřejnilo na svém facebooku Greece in Czech republic verifikovaný účet, kam je možno zaslat finanční pomoc ve prospěch silně postižených oblastí.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí