zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Litoměřicích budou lidé pít pivo z vratných kelímků

10.08.2018
Recyklace
V Litoměřicích budou lidé pít pivo z vratných kelímků

V Litoměřicích na pivních slavnostech 11. srpna bude pivo čepováno pouze do vratných zálohovaných kelímků. Město tak chce omezit nadměrnou spotřebu jednorázových plastových pohárků a přispět k ochraně životního prostředí. Ředitelka Městských kulturních zařízení Věra Kmoníčková už vyzvala 27 pivovarů přihlášených na slavnosti, aby vydávání vratných kelímků respektovaly a ujistila, že jednorázové kelímky nebude město tolerovat.

"Množství plastového odpadu vyprodukovaného při této akci tím výrazně ubude. Využití vratných pohárků budeme postupně rozšiřovat. Musíme se chovat odpovědně k našemu životnímu prostředí," uvedl místostarosta Litoměřic Karel Krejza (ODS).

Zálohované vratné kelímky už fungují na různých českých festivalech. V Litoměřicích zaplatí účastníci u stánku zálohu 50 korun a dostanou pivo ve vratném půllitrovém pohárku z pevného plastu. Při koupi každého dalšího piva vymění špinavý pohárek za čistý. Na závěr návštěvník pohár vrátí a dostane zálohu zpět. Kelímek si může také nechat na památku.

Litoměřice jsou zapojeny do Národní sítě Zdravých měst, v jejímž rámci zavádějí a podporují ekologická opatření. Chtějí se zapojit i do kampaně ministerstva životního prostředí Dost bylo plastu. V poslední době zaznamenaly Litoměřice podle představitelů města i nárůst množství tříděného odpadu. Krejza uvedl, že město tak plní slib, že budou-li místní dál třídit odpad, poplatky za svoz komunálního odpadu se nebudou zvyšovat.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí