zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Račí mor se šíří!

08.08.2018
Příroda
Šlendryján
Račí mor se šíří!

Po Beskydech hlásí šíření nákazy Křivoklátsko. Další lokalita velkého úhynu vzácných raků kvůli račímu moru byla potvrzena. Prosíme proto veřejnost o pomoc.

O úhynu raků v Beskydech, způsobeném račím morem, jsme informovali v polovině letošního června zde. Další úhyn raků byl nahlášen v Evropsky významné lokality Stroupínský potok v Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. Laboratorní analýzy opět potvrdily jako příčinu úmrtí raků račí mor.

Mrtví jedinci raků kamenáčů a raků říčních byli nalezeni na Kublovském a Stroupínském potoce. U všech testovaných jedinců byl potvrzen račí mor. Přeživší stovky raků z Bzovského potoka byly následně přemístěny na novou lokalitu, aby nedošlo k dalším úhynům a šíření nákazy. Zároveň byly v okolí rozmístěny cedule s upozorněním na nákazu račím morem.

Další mrtví jedinci byly hlášení na Svinařském potoce. Tam situaci navíc komplikuje stávající sucho, což může být pro případné přeživší jedince raků fatální.

O stávající situaci naleznete informace na stránkách AOPK ČR zde a aktuální mapu s výskyty račího moru a nepůvodních druhů raků zde.

Prosba o pomoc

V případě nálezů uhynulých raků, kontaktujte prosím AOPK ČR na invaznidruhy@nature.cz či Výzkumný ústav vodohospodářský TGM na jitka.svobodova@vuv.cz.

Pokud se pohybujete v oblasti, kde se račí mor vyskytuje, dodržujte následující pokyny:

- nesnažte se zachraňovat raky přesunem na jiná místa, naopak se tím přispívá k šíření račího moru do dosud nekontaminovaných toků,

- předměty, které se dostaly do kontaktu s vodou, jako jsou holínky či rybářská výstroj, důkladně dezinfikujte horkou vodou, Savem nebo řádným vysušením na slunci,

- nepřevážejte vodu na jiná místa (třeba kvůli zalévání zeleně, z vodohospodářských nebo rybářských potřeb). Voda je kontaminovaná sporami této plísně a můžete ohrozit zdravé raky,

- nevypouštějte nepůvodní raky z chovů do vodních toků.

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí