zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Jablonci je ještě možné žádat dotace na malé čističky vody

09.08.2018
Voda
Čištění odpadních vod
V Jablonci je ještě možné žádat dotace na malé čističky vody

V Jablonci nad Nisou mohou ještě obyvatelé žádat o dotace na výstavbu malých čistíren odpadních vod nebo kanalizačních přípojek. Jejich výstavbu radnice podporuje od roku 2013. Letos je v rozpočtu 1,5 milionu korun. Od dubna, kdy výzva začala, schválilo město jen dvě žádosti dohromady za 100.000 korun, většina peněz tak zůstává nerozdělena. Žádat je možné až do konce října, řekl dnes ČTK náměstek primátora Lukáš Pleticha (ČSSD).

"O investiční dotaci mohou žádat majitelé rodinných a bytových domů v katastrálních územích Jablonce nad Nisou, a získat tak až 50 procent z celkových způsobilých výdajů, maximálně však 50.000 korun na jednu bytovou jednotku," doplnil Pleticha. Vzhledem k blížícím se komunálním volbám je podle něj pro urychlení schvalovacího procesu vhodné podat žádost ještě do konce prázdnin. Pokud žádost přijde až v září nebo později, budou ji už projednávat nové orgány města vzešlé z komunálních voleb.

Dotaci do 50.000 korun schvaluje rada města, částky vyšší musí mít souhlas zastupitelstva. Jakmile bude žádost schválena, uzavře oddělení dotací s žadatelem smlouvu. Peníze pak radnice vyplácí až zpětně po dokončení stavby. Na to má žadatel rok. Žádosti o dotace přijímá oddělení dotací jabloneckého magistrátu.

"Systém je dvoukolový. V prvním kole je třeba předložit projektový záměr. Pokud jej rada města schválí, pak požádat o dotaci v kole druhém," popsala postup vedoucí oddělení dotací Iveta Habadová. Schválené záměry z minulých let podle ní stále platí a je možné na ně žádat dotaci. Žadatel, který má například potvrzení z roku 2013 a o dotaci ještě nepožádal, tak může stále učinit, upozornila.

Dotace na výstavbu čistíren a kanalizačních přípojek poskytuje Jablonec už šest let. Program radnice zřídila na základě poptávky obyvatel hlavně z okrajových částí města, kde je roztroušená zástavba a vybudování kanalizace by bylo příliš drahé. V letech 2013 a 2014 podpořil fond 52 projektů dohromady téměř za tři miliony korun. V roce 2015 program vyhlášen nebyl. V roce 2016 bylo žádostí 18, osm z nich ale nebylo možné kvůli nedostatku financí uspokojit. Proto loni radnice objem peněz zvýšila na 1,5 milionu korun, 18 žadatelům rozdělila 1,16 milionu korun.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí