zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ve Zdobnici bude návštěvnické středisko Dům přírody Orlických hor

29.09.2018
Příroda
Ve Zdobnici bude návštěvnické středisko Dům přírody Orlických hor

V obci Zdobnice na Rychnovsku by mělo vzniknout návštěvnické středisko Dům přírody Orlických hor. Sídlit by mělo v objektu bývalé obecní školy, jeho provozovatelem bude obec. Součástí střediska bude visutá lávka z Domu přírody na protější svah o délce 350 metrů a výšce 35 metrů nad řekou Zdobnice. Veřejnosti by se mohlo středisko otevřít v roce 2021. Na projektu se vedle obce a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR bude podílet i Královéhradecký kraj. Novinářům to dnes řekl hejtman Jiří Štěpán (ČSSD).

Dům přírody Orlických hor by měl propagovat Orlické hory a návštěvníkům představit nejvýznamnější turistické cíle, stezky a regionální produkty. Dům přírody bude mít vedle přínosu pro turistiku a ochranu životního prostředí také vzdělávací náplň. Metodicky středisko povede krajské Muzeum a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou.

Obec se pro financování projektu chce ucházet o dotaci z evropského operačního programu Životní prostředí. "Jsme teprve na začátku. Na rekonstrukci budovy bývalé školy máme stavební povolení, budova je řadu let nepoužívaná a ve velmi špatném stavu. Na visutou lávku máme projektovou dokumentaci," uvedl zdobnický starosta Petr Novotný.

Dům přírody Orlických hor bude součástí sítě Domů přírody, která postupně vzniká pod vedením Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Dosud Domy přírody vznikly například v chráněných krajinných oblastech Český ráj, Blaník, Český les, Moravský kras, Slavkovský les.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí