zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Indonésie uvalila moratorium na nové plantáže palmového oleje

26.09.2018
Příroda
Zemědělství
Indonésie uvalila moratorium na nové plantáže palmového oleje

Indonéský prezident Joko Widodo dnes podepsal moratorium na rozvoj nových plantáží pro produkci palmového oleje a nařídil přezkum současných plantáží. Moratorium má trvat tři roky, uvedla agentura AP. Producenti palmového oleje jsou obviňováni z ničení životního prostředí a vykořisťování zaměstnanců.

Podle jednoho z vládních úředníků bylo toto rozhodnutí nutné, protože mnoho plánovaných plantáží se má nacházet uprostřed přírodních lesů a je také potřeba vyjasnit zákonná práva vesničanů a drobných zemědělců.

Palmový olej se vyrábí hlavně v Malajsii a Indonésii. Používá se po celém světě do množství produktů, od kosmetiky po potraviny. Je také velkým zdrojem vývozních příjmů pro obě země, i když většina zisků putuje několika konglomerátům.

Podle prezidentského příkazu musí všechny centrální a provinční vlády přehodnotit udělená povolení ke vzniku nových plantáží na pěstování palem pro palmový olej. Mají také odložit zřizování nových plantáží, aby se omezily konflikty.

Odvětví palmového oleje je cílem celosvětové kampaně ochránců přírody a lidských práv, kteří tlačí na spotřební firmy, aby přestaly nakupovat od producentů zapojených do odlesňování a zneužívání lidí. Kácení deštných pralesů kvůli plantážím palmy olejné a dřevin na produkci celulózy způsobilo také pokles populace kriticky ohrožených orangutanů, kteří se nacházejí pouze v Indonésii a Malajsii.

V rámci boje proti producentům palmového oleje Evropská unie zvažuje zákaz použití palmového oleje v biopalivech. Vlivný Mezinárodní svaz na ochranu přírody (IUCN) však na počátku roku uvedl, že zákaz není řešením, protože jiné rostlinné oleje vyžadují až devětkrát více půdy. Podle IUCN je nutná společná akce, díky které by se palmový olej stal zodpovědným a udržitelným odvětvím.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí