zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Češi a odpad - jeho produkci můžete snadno snížit i vy!

04.10.2018
Odpady
Recyklace
Češi a odpad - jeho produkci můžete snadno snížit i vy!

Rok od roku se po celém světě klade na ekologické chování větší a větší důraz...

Lidí přibývá a spolu s nimi roste i množství vyprodukovaného odpadu. O tom svědčí vznik mnoha organizací, které se této problematice snaží různými cestami předcházet. Opravdová změna je ale na každém z nás, protože jsme to my, kdo si musí uvědomit, že příroda tu není pro nás, ale že my jsme její součástí, stejně jako rostliny nebo zvířata. A podle toho bychom se k ní měli také chovat.

Šetřeme papírem, zachraňme stromy

V současné době na naší planetě roste více než tři biliony stromů. Ačkoliv se to může zdát jako vysoký počet, realita je docela jiná. Každý rok se jich totiž pokácí přes 15 miliard a předpokládá se, že jsme za posledních 12 000 let přišli téměř o polovinu stromů. Jeden dospělý strom však dokáže za den vyprodukovat až 7 000 litrů kyslíku - takové množství pokryje denní potřebu padesáti lidí.

Z toho stejného stromu je možné vyrobit až 80 000 kusů papíru ve formátu A4. Abyste tedy získali tunu nerecyklovaného kancelářského papíru, potřebujete k tomu 24 stromů, zatímco ke stejnému množství novinového papíru vystačí 14 stromů. Pokud by se ale každá tuna použitého papíru zrecyklovala, což je možné udělat až sedmkrát, bylo by možné zachránit život sedmnácti stromů.

Cesta přes správné návyky k udržitelné budoucnosti

Přirozeně nejefektivnější cestou ke snížení produkce odpadů však není jen samotná recyklace, ale obecná změna našich návyků. Kolikrát už jste vyhodili plastovou láhev do směsného odpadu nebo ještě hůř někam do trávy? Teď si představte, že pokud ji někdo nezvedne nebo nevytřídí, tak na tom stejném místě zůstane minimálně dalších 100 let, než dojde k jejímu kompletnímu rozkladu.

Jedna lahev by nebyla až takový problém, nicméně podle průzkumu Českého statistického úřadu se v roce 2016 vyprodukovalo 25,8 miliónu tun komunálního odpadu, což činí 339 kilogramů na jednoho obyvatele. V porovnání s tím se však ve stejném roce vytřídilo pouze 49 kilogramů odpadu na osobu - z toho 5 % tvořily kovy, 24 % sklo, 25 % plasty a největší, 31% podíl, tvořil papír.

Pokud se vám nechce s každou PET lahví utíkat k příslušnému kontejneru, zkuste na to jít jinak - balené nápoje vůbec nekupujte. Perlivou vodu si dnes vykouzlíte doma během pár vteřin a pochybujete-li o její čistotě a kvalitě, pomozte si uhlíkovým či jiným filtrem. Jestliže vodu potřebujete přenášet v tašce či v batohu, kupte si omyvatelnou láhev ze skla a tu podle potřeby doplňujte.

S ostatními materiály je to stejné. Většinu kvalitních časopisů si dnes můžete pročítat v elektronické podobě a totéž platí i pro akční letáky. S tím vám pomůže spousta portálů, které se ekologické smýšlení snaží podporovat. Aktuálně se k nim připojil také nový web Kimbino.cz, kde si můžete prolistovat jak nové, tak i staré letáky z mobilu, tabletu i počítače a ještě k tomu bez reklam.

Zdroj: Kimbino.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí