zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ČZU a Dekonta připravují projekt na hospodaření s vodou

17.10.2018
Voda
ČZU a Dekonta připravují projekt na hospodaření s vodou

Fakulta životního prostředí České zemědělské univerzity (ČZU) se společností Dekonta připravují projekt cílící na zodpovědné hospodaření s vodou. Principem bude zvýšení retence a akumulace vody i vytvoření sofistikovaného závlahového, odvodňovacího a čisticího systému. Na čtyřletý projekt získaly 88 milionů korun z operačního programu ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. ČZU a Dekonta to uvedly v dnešní tiskové zprávě.

"Grantových výzev, které propojují akademický svět se středními či velkými firmami, není mnoho. Je to tedy jedinečná příležitost ověření myšlenek základního výzkumu a potenciálu pro využití v praxi. Navíc jako fakulta uplatníme široké spektrum odborníků," uvedla Kateřina Černý Pixová z katedry biotechnických úprav krajiny ČZU.

Projekt se mimo jiné zaměří i na hospodaření s vodou ve městech a na recyklaci vody již použité v provozu. "Nejde o to vodu jen zadržet, ale i zajistit její kvalitu, podpořit koloběh, ale ne s ní nutně šetřit. Ve výsledku dojde k efektivnímu využití vody v takzvané chytré krajině pro lidskou společnost žijící v přilehlých sídlech," dodala Pixová.

Projekt je součástí nově vzniklého Centra pro vodu, půdu a krajinu, jehož cílem je vytvořit řešení pro adaptaci krajiny na klimatickou změnu. Centrum chce akcentovat výzkum, vzdělávání, poradenství i realizaci opatření.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí