Pátek, 29. března 2024

Za nelegální předávání odpadní zeminy na Třebíčsku uložili inspektoři pokuty ve výši 150 tisíc korun

Za nelegální předávání odpadní zeminy na Třebíčsku uložili inspektoři pokuty ve výši 150 tisíc korun

Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) z oddělení odpadového hospodářství v Havlíčkově Brodě uložili dvěma subjektům pokuty v celkové výši 150 tisíc korun za nelegální předávání a přebírání odpadní zeminy na Třebíčsku.

Pokutu 100 tisíc korun dostala stavební společnost COLAS CZ, a.s.. Ta v říjnu a listopadu 2017 předala téměř čtyři tisíce tun odpadní zeminy ze stavby křižovatky v Dolních Vilémovicích Zemědělskému družstvu Kožichovice, které však nebylo oprávněno k jejímu převzetí. ,,Původce odpadu je povinen odpady, které sám nemůže odstranit, převést do vlastnictví pouze osobě oprávněné k jejich převzetí. To zemědělské družstvo jednoznačně nebylo," uvedl Jan Panský, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP Havlíčkův Brod.

Za neoprávněné převzetí odpadní zeminy inspektoři uložili pokutu 50 tisíc korun také Zemědělskému družstvu Kožichovice, které materiál využilo k terénním úpravám na svém pozemku. ,,Uvedeným jednáním ale porušilo zákon o odpadech, protože k převzetí odpadu je ze zákona oprávněn pouze provozovatel zařízení k využití, odstranění nebo sběru a výkupu odpadu," vysvětlil Panský.

Podle něj se jedná o klasický a stále se opakující scénář. ,,Původce předává odpad osobě, která není k jeho převzetí oprávněná, ani nevlastní souhlas k provozu zařízení na zpracování odpadu. Pokud vzniklou zeminu nevyužije v místě stavby, ta se podle zákona stává odpadem, se kterým je potřeba nakládat v mezích zákona," doplnil Panský.

Společnost COLAS CZ se proti pokutě uložené inspektory odvolala, Ministerstvo životního prostředí však odvolání zamítlo a sankci potvrdilo. Zemědělské družstvo Kožichovice proti pokutě nepodalo odpor a sankce tak nabyla právní moci.

Pro firmu COLAS CZ je to v krátké době další pokuta za nelegální činnost na Třebíčsku. Letos dostala od inspektorů ČIŽP pokutu 800 tisíc korun za navezení velkého množství zeminy z výstavby D1 do biotopu zvláště chráněných druhů živočichů v katastru obce Čikov.

Zdroj: ČIŽP

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů